Trump’ın eski sağ kolu ateş püskürdü

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, 6 Ocak 2021'de yaşanan Kongre baskını sırasında o zamanki Başkan Donald Trump'ın sözleri ve eylemleriyle "Beni, ailemi ve Kongre Binası'ndaki herkesi tehlikeye attığını" söyledi.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, Amerikan televizyon kanalı ABC’nin “World News Tonight” sunucusu David Muir ile yaptığı özel bir röportajda, Trump destekçilerinden oluşan bir çetenin Kongre Binası’nı yağmaladığını söyleyerek “Yani, başkanın sözleri pervasızdı. Sorunun bir parçası olmaya karar verdiği açıktı” dedi.

Pence’in Kongre baskını sonrasında ilk kez katıldığı televizyon programı ABC’den David Muir ile yaptığı röportajın bir bölümü dün yayınlandı. İkinci bölümü de bugün yayınlanacak.

Pence, Kongre baskını sırasında Trump’tan gelen “Mike Pence, Ülkemizi ve Anayasamızı korumak için yapılması gerekeni yapacak cesarete sahip değildi” tweet’ine “kızdığını” söyleyerek, “Yakınlarda duran kızıma döndüm ve ‘Yasayı çiğnemek cesaret gerektirmez. Yasayı uygulamak cesaret ister’ dedim” ifadesini kullandı.

Pence, o gün ve sonrasında Trump’ın sözlerinin hedefiydi çünkü Joe Biden’ın ülkenin bir sonraki başkanı olarak seçilmesinin onaylanmasını engellemek için harekete geçmeyi reddetti.

Pence’in olaylar sonrasinda kaleme aldigi “So Help Me God” anı kitabı bu hafta yayınlanacak. Pence ayrıca hafta boyunca aralarında CNN’in de bulunduğu Amerikan televizyonlarında yaşadıkları ile ilgili soruları cevaplayacak.