Muhalefet görüşünce “terörist” AKP görüşünce “Legal parti”

Her fırsatta 6'lı masa ile HDP'yi aynı eksende tutmaya çalışan iktidar, referanduma götürmek istediği başörtüsü teklifi konusunda HDP Grubu’nu ziyaret emesi siyasetin ana gündemi oldu. Muhalefeti kriminalize etmek için PKK üzerinden geliştirdiği söylemleri kullanan AKP'nin bu görüşmesine hem sağ partilerden hem de sol partilerden "İktidar, terörist dediği HDP'den destek istedi" yorumları yapıldı.

Oy kazanmak için Abdullah Öcalan’ın mektubunu Diyarbakır Meydanı’nda okutan, Kırmızı Bültenle aranan Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkmasını sağlayan AKP, Cumhur İttifakı’nın iki ortağı MHP ile birlikte bir süredir HDP’yi “siyasi terörist” diye suçluyordu.

Cumhur İttifakı, muhalefetin oluşturduğu 6’lı masayı eleştirirken, “Masanın altında gizlenen 7. ayak” suçlaması yapılan HDP’yi ziyaret etti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın başkanlığındaki AKP heyeti, HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ile Saruhan Oluç ve Parti Sözcüsü Ebru Günay ile görüştü. Başörtüsüne ilişkin Anayasa değişikliği için HDP’den destek istenmesi, iktidar partisinde de sıkıntı yarattı. AKP yetkilileri, “HDP, AYM tarafından kapatılmadığı sürece legal bir parti. Anayasa mutabakat ister. ‘Bizi dışladınız’ denilmemesi için bu ziyaret yapıldı, anayasa değişikliği ile ilgili bilgi verildi” savunması yaptı.  Ancak bu açıklama, bugüne kadar, HDP Milletvekilleri için “Terör örgütünün Meclis’teki uzantıları” diyen ‘’HDPKK” benzetmesi yapan AKP’deki rahatsızlığı gidermedi.

“Onlar terörist”

HDP, son yıllarda Cumhur İttifakı’nın yok saydığı bir parti konumundaydı. Bayramlarda dahi ziyaret edilmeyen bir parti konumundaydı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  koronaya yakalanınca kendisine “Geçmiş olsun” mesajı yayınlayan tüm partilere teşekkür etmiş HDP’ye etmemiş, HDP için “Parlamentoya sızan katiller, siyasi teröristler” demişti. Erdoğan, şunları söylemişti: “HDP’yi allayıp pullayıp meşrulaştırma ve iktidara ortak etme peşinde koşanların ellerinde, yapılan her terör saldırısında dökülen kan izi vardır. HDP denen operasyonel aygıt, maneviyatımızı hedef alan tüm sapkınların aktörü durumundadır. CHP kurduğu altlı masaya çantada keklik gördüğü bunları almaya tenezzül bile etmedi. Masanın altında onları tutma yoluna gitti. Siyasi ahlaktan uzak yapının temsilcileri de ortada, Bay Kemal, Meral Hanım ve yanındakiler. HDP’yi söylemeye zaten gerek yok, onlar siyasi terörist.”

Bahçeli: Mecliste istemiyoruz

Partisinin 11 Ocak 2022’deki grup toplantısında, “Biz TBMM’de terörist istemiyoruz. Terör örgütüne eleman devşiren HDP’yi Türk siyaset hayatında görmeye tahammül edemiyoruz. AYM’nin görevini yapmasını bekliyoruz.” diye eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ziyareti, “Son derece doğal ve doğru bir adım” olarak niteledi. HDP için sık sık “PKK’nin uzantısı”, “fitne yuvası” ifadelerini kullanan Bahçeli, partisinin grup toplantısında, şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti heyetinin Meclis’te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret etmesi son derece doğal ve doğru bir adım. HDP’yle niye görüşülmüş? Biz buna nasıl tepki gösterecekmişiz. HDP’ye nasıl baktığımızı tekrar etmeye lüzum bile görmüyorum. AK Parti heyetinin CHP’yle kurduğu temasa ses çıkarmayanların bizim sırtımızdan HDP’yi dillerine dolamaları müflis bir tavırdır. Bizim gözümüzde CHP neyse HDP de odur.”

Siyasilerden ve kamuoyundan tepki

İktidarın terörist dediği HDP ile aynı karede olmasına hem siyasilerden hem de kamuoyundan tepki geldi. Çünkü AKP ve Cumhur İttifakı, uzun zamandır HDP’yi “siyasi terörist” diye suçluyordu. Her fırsatta 6’lı masa ile HDP’yi aynı eksende tutarak, HDP’nin PKK’nin uzantısı olduğunu öne sürüyordu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, AKP ve HDP’nin görüşmesinde çekilen fotoğraf için “Bu fotoğrafla kamuoyu siyasetin ne kadar sahte olduğunu, ne kadar ikiyüzlü olduğunu somut şekilde gördü” dedi.

AKP ile HDP’nin 30 yıllık bir ilişkisi olduğunu belirten Tekin “Ama bizim gibi anayasaya sahip çıkan, hukuk devletine sahip çıkan insanlara da canları istediği zaman her türlü linç operasyonu yapabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın ise yazılı açıklamayla görüşmeye ilişkin, “Meclis içinden veya dışından herhangi bir siyasi partinin bir başka siyasi parti ile ülke meseleleri hakkında bir araya gelmesi, görüşmesi normal ve doğal olandır. Anormal olan ise; bir partinin görüşmeyi veya görüşmemeyi kendi inhisarına alması ve her iki durumu da hamasi söylemlerle açıklamasıdır.  Biz Saadet Partisi olarak, dün kimin ne söylediğini, kimleri ne ile itham ettiğini ve bugün de ne yaptığını milletimizin takdirine bırakıyor; tüm bunlardan bağımsız olarak da siyasi iklimimizin istişareyi sağlıklı bir zemine oturtabilmesini temenni ediyoruz.”

AKP içinden de karşı sesler yükseldi

Görüşmeye ilişkin AKP içerisinde de karşı sesler yükseldi. Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, sosyal medya hesabından, “HDP’yi hem TBMM çatısı altında olmaması gereken terör örgütünün siyasi partisi olarak suçlamak, hem de anayasa değişikliği için muhatap alıp görüşmek, AK Parti açısından sıkıntılı bir yeni durum. Bundan sonra HDP’ye dair söylenecek her söz, bu fotoğrafa çarpıp geri dönecek.” paylaşımı yaptı.

“AK Parti karar vermeli” diyen Metiner, “HDP’yi kendisiyle oturulup konuşulacak ve desteği önemsenecek bir parti olarak görüyorsa o vakit HDP’ye dair dilini ve yaklaşımını değiştirmeli” ifadelerini kullandı.

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Şamil Tayyar da Metiner’in paylaşımını alıntılayarak “Kesinlikle. AK Parti, HDP’ye nasıl bakıyorsa o düzlemde ilişkisini yürütmelidir. PKK’nın siyasi uzantısı ve kapatılması gereken bir partiyse, onlarla niye Anayasayı konuşuyoruz? PKK ayrı HDP ayrıysa aynileştiren dil ve üsluba niye ihtiyaç duyduk? Bu muhakemeyi yapmalıyız” dedi.

Cevheri: HDP legal bir partidir

AKP’nin Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, görüşmeyi, “Gidilmesi değil gidilmemesi abestir. Legal bir parti, kanunlara göre kurulmuş. TBMM çatısı altında faaliyet yapıyor, grubu var. Biz bir anayasa değişikliği yapacağız. Onların da desteğine ihtiyacımız var. Neden gidilmesin? Bu sürekli partiler arasında yapılan bir şeydir, ilk defa yapılan bir şey değil. Görüşmemek sakıncalı. Ben her partiyle diyalogdan yanayım. Sonuçta Türkiye’nin bir partisidir, düşüncesi farklı olabilir. Bu ülkede sosyal barış sağlanacaksa diyalog kapısı her zaman açık olmalı.” diye değerlendirdi.

Soylu: PKK’nın partisi diyoruz alınmıyorlar

İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu, Şırnak Üniversitesi’nde düzenlenen “Güvenlik Korucuları Hizmet İçi Eğitim Semineri Kapanış Töreni”nde HDP’yi hedef aldı. Soylu HDP’yi suçladığı konuşmasında, “Yıllardır ‘PKK’nın partisi’ diyoruz alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz da etmiyorlar. ‘Hayır öyle değiliz’ demiyorlar. Bilakis her platformda savunuyorlar. Hâlâ utanmadan Diyarbakır, Şırnak, Cizre sokaklarında geziyorlar. Hâlâ utanmadan PKK elebaşına özgürlük istiyorlar. Hâlâ utanmadan PKK için eleman istiyorlar” dedi.

Perinçek: HDP kapatılacak

AKP başörtüsü düzenlemesi için HDP’den yardım talep ederken, Cumhur İttifakı’na her fırsatta destek veren Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Diyarbakır Anneleri’ni ziyaretinde “Merak etmeyin, HDP kapatılacak” dedi.

Kapatma davası ardından ilk ziyaret

AKP heyetinin bu ziyareti, Anayasa Mahkemesi’nin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’nin kapatılmasıyla ilgili hazırladığı iddianameyi 21 Haziran 2021’de kabul etmesinden bu yana ilk oldu.  AKP, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 28 Ekim 2022’de açıklanın “Türkiye Yüzyılı” programına diğer partilerin aksine HDP’yi davet etmemişti.

HDP ve yönetimiyle bayramlaşmamayı dahi tercih eden AKP, 24 Mart 2020’de “üçüncü yargı paketi” ve 24 Haziran 2020’de ise barolara ilişkin yasa değişikliği nedeniyle HDP’yle bir araya gelmişti. Sonrasında HDP aleyhine dava açılmasının ardından AKP’den resmi bir ziyaret olmamıştı.

Bu arada AKP ve MHP yönetimi, sıkça diğer siyasi partilere yönelik “suçlama” biçiminde “HDP’yle aynı karede” ifadesiyle açıklamalarda bulunuyor. Son olarak Friedrich Ebert Stiftung Vakfı’nın (FES) davetiyle CHP, İYİ Parti ve HDP’li vekillerin aynı masada Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor ile görüşmek üzere buluşması, hükümete yakın medya kuruluşlarınca hedef alındı. Konuya ilişkin “Altılı masa HDP’yle Brüksel’de buluştu” gibi haberler yapılmıştı.

*****

“TOPLUMUN HER KESİMİNDEN OY ALARAK İKTİDARDA KALMAYA ÇABALIYORLAR”

Namık Kemal Zeybek (Eski Kültür Bakanı)- Daha önce terörist diye nitelendiriyorlardı…  AKP ve Devlet Bahçeli’nin yaptığı hiçbir şeye artık şaşırmıyorum. Onlardan her şey beklenir. Bırakın HDP’yi PKK’yla bile görüşmeler yapmış, PKK liderinin mektubunu Türkçe ve Kırmençe olarak Diyarbakır’da okutan bu iktidar değil miydi? Bunları yaptılar, her şey beklenir. Daha neler göreceğiz, bekleyelim bakalım.

İktidarın yaptığında, şaşırtıcı bir şey yok. Daha önce çok daha ağırını yapmışlardı. Yarın da ne yapacakları belli olmaz.

Halkın, kendi yandaşlarının unutkanlığına güveniyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, bunlar son çırpınışları. Bu iktidar gidecek. Yakında seçim olacak ve gidecekler.

Seçimi kaybedeceklerini biliyorlar. Devlet Bahçeli’nin bir şey yapmasına gerek yok, Erdoğan ne yaparsa doğruluyor. Onun için rahat, yapacağı bir şey yok, söyleyeceği bir şey yok. Üreteceği düşünce de yok.

AKP, ideolojileri ve dünya görüşleri çok geri olsa da siyaseti çok ileri olan bir parti. Yöntemlerle yapan bir parti. Anketler yapıyorlar, belki de haftalık yapıyorlar. Paraları da bol. Gideceklerini görüyorlar. Bunu engellemek için akıllarına gelen her yola başvuruyorlar.

İktidarın her konuda yapamayacağı şey yoktur. Türkçülük de yaparlar, bölücülerle de görüşürler. Her çareye başvurarak iktidarda kalmaya çabalıyorlar. Din dışı ilan ettikleri, Müslüman saymadıkları Alevilerle de ilişki kurmaya çalışıyorlar. Toplumun her kesiminden oy alarak iktidarda kalmaya çabalıyorlar.