Tüketimde gaz, sanayide fren sinyalleri

Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi ve perakende satış verileri Türkiye ekonomisinde üretim ve tüketim arasındaki makasın biraz daha açıldığına işaret etti.

Türkiye ekonomisinde tüketimin ivmesi ile sanayi performansı arasındaki makas açılıyor.

Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi ve perakende satış verileri tüketimin sanayiye göre daha fazla ivmelendiğine işaret ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Eylül ayında Türkiye’de sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,4 artış kaydetti. Bu artış yüzde 3,3’lük piyasa beklentisinin oldukça altında kaldı. Eylül ayında sanayi üretiminde görülen yıllık artış pandemi sürecinden bu yana görülen en yavaş artış oldu. Aylık bazda ise sanayi üretiminde yüzde 1,6’lık düşüş izlendi.

Perakende satış verilerine bakıldığında ise Eylül ayında da ivmenin sürdüğü görüldü. Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 arttı. Böylelikle perakendede 4 ayın en yüksek yıllık artışı gözlendi. Perakende satış hacmi Eylül’de aylık bazda ise yüzde 1,8 arttı.

Sanayi üretim endeksi ve perakende satış endeksleri karşılıklı olarak incelendiğinde iki endeks arasındaki makasın açıldığı görülüyor.

2021 Aralık ayından itibaren perakende satış endeksi yüzde 11’e varan artış kaydederken, sanayi üretimi aynı dönemde yüzde 4’e yakın düşüş izledi.

Başka ifadeyle 2021 Aralık ayında iki endeksin başlangıcı 100 olarak kabul edildiğinde 2022 Eylül ayına gelindiğinde makasın 14 puana çıktığı görüldü.