Arabica 2023 hedefi 230 milyon

2014 yılında kurulan yüzde 100 yerli ve milli marka olma özelliğini taşıyan Arabica Coffee House kendi alanında sektöründe lider durumda olmaya devam ediyor.

Geçen yıldan bu yana cirosunu 3 kat arttıran Arabica’nın, şubeleri dışında ana markasının cirosu şuan yaklaşık 110 milyon TL civarında. DDY Gıda A.Ş markasını bünyesinde barındıran firmanın 2023 yılı ciro hedefi 230 milyon TL olarak açıkladı.

Yapılanması merkez, fabrikalar ve şubeler şeklinde olan Arabica Coffee House şuan yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlarken 2023’te bu sayıyı 1500 kişiye çıkarmayı hedefliyor.

 Büyük yatırımlar yolda

Kahve kavurma ve lojistik üssü olan ve 10 milyon TL’lik bir yatırımı içeren ilk fabrikasından sonra ikinci fabrikasını açmaya hazırlanan firma, toplamda 55 milyon TL’lik bir yatırım yapacak. 

2023’te ASO2’de 21 dönüm arazi alacak olan Arabica, 2025’e kadar bu arazinin %20lik kısmının inşaatını tamamlayacak. Anadolu OSB’de de kurulan 2 fabrikayı bu arazide birleştirmeyi planlayan firma, tesisi bir kampüs haline getirmeyi hedefliyor.Bu yatırımın toplam maliyetinin 130 milyon TL’yi bulması bekleniyor. 

Sivrihisar bölgesinde yaklaşık 30 dönümlük bir arazi alan firma, buraya güneş enerjisi yatırımı yaparak hem kendi enerji ihtiyacını karşılayacak hem de enerji fazlasını trafoya satış şeklinde değerlendirecek. Arabica başlangıç maliyeti 25 milyon TL’yi bulacak bu yatırımı 2023’te arazi alımına devam ederek ve üzerine zemin santralleri kurarak devam ettirmeyi planlıyor. 

Önümüzdeki 5 yıllık süreçte dışa bağımlılığını %20 ve altına indirmeyi hedefleyen çalışan firma, bugün üretmeyip dışardan tedarik ettiği şurup, sos ve toz gruplarını, karton ve plastik bardaklarını kendisi üretmeyi amaçlıyor.

Arabica Caffee House bu yatırımları karbon salınımına, sürdürülebilirliğe ve geri dönüşüme katkıda bulunarak yapacağının altını çiziyor.