Menemen Belediyesi’nde büyük satış

AKP'li Aydın Pehlivan'ın "başkanvekilliği" koltuğunda oturduğu İzmir'in Menemen Belediyesi, yaklaşık 164 futbol sahası büyüklüğündeki 1 milyon 170 bin 424 metrekarelik, ticaret ve konut imarlı 146 arsasını toplam 3 milyar 832 milyon 900 bin TL muhammen bedelle satışa çıkardı.

Menemen Belediyesi, Seyrek Mahallesi, Villakent olarak bilinen bölgede bulunan 146 arsasını satışa çıkardı. 1 milyon 170 bin 424 metrekare büyüklüğündeki (yaklaşık 164 futbol sahası) ticaret ve konut imarlı arsalar için toplam 3 milyar 832 milyon 900 bin TL muhammen bedel belirlendi. ANKA’nın haberine göre açık artırma usulüyle satışı planlanan arsaların değeri 500 bin TL ile 127 milyon 700 bin TL arasında değişiyor. İhaleler, 22 Kasım 2022 ile 1 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılacak. Satılacak parsellerin büyüklüğü 500 metrekare ile 41 bin 475 metrekare arasında değişiyor. Menemen Belediyesi’nin bu satışlardan 4 milyar TL’nin üzerinde gelir elde etmesinin beklendiği ifade edildi. Bu tutar, belediyenin 2023 yılı için kabul edilen 1 milyar 216 bin TL’lik kendi bütçesinin bile 3 katından fazla.

Satılmak istenen arazilerle ilgili daha önce CHP ve İYİ Parti tarafından İzmir 2. İdare Mahkemesi’ne dava açılmış, yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Ancak, belediye, içerisinde tarihi kalıntılar bulunduğu saptanan bazı parselleri satış listesinden çıkarmış, yeniden satış kararı almıştı. CHP’liler ise Menemen’e giderek satış kararını protesto etmişti. 

İhaleye gireceklere uyarılarda bulunan Menemen CHP İlçe Başkanlığı, “Bölgede çok iyi bir tespit yapılmadan yangından mal kaçırır gibi tarihi kalıntı çıkan birkaç parseli ihale dışında tutarak ihaleye çıkılması telafisi güç zararların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu durum ihaleye katılacak kişilerin de zarar görmesine sebep olacaktır. CHP Menemen İlçe Başkanlığı olarak belediye idaresini ve ihaleye katılacak kişileri uyarıyoruz. Mahkeme süreci daha bitmeden bu satış ısrarının ne Menemen’e ne de halkımıza bir faydası olmayacaktır. Yanlış hesap Bağdat’tan dönecektir. Adalet er ya da geç yerini bulacaktır” açıklamasını yaptı.