TOGG yeni bir ortaklık kültürünü ateşledi

Kamuoyunun yerli otomobil olarak bildiği TOGG’un seri üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü’ndeyiz… TOGG ekibinin akıllı cihaz olarak lanse ettiği, kamuoyunun yerli otomobil olarak bildiği araçların banttan ilk indirilişine tanıklık ediyoruz.

TOGG’un ismini oluşturan yani Türkiye’nin Otomobili Girişim Gurubu üyeleri ile birlikteyiz. TOGG Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu orada… Diğer hissedarlar, Anadolu Grubu’ndan Tuncay Özilhan, BMC’den Fuat Tosyalı, Turkcell’den Bülent Aksu ve Zorlu’dan Ahmet Nazif Zorlu da açılışta yerlerini aldılar.

Rifat Hisarcıklıoğlu bu birlikteliği şu sözlerle analiz etti:

“Türkiye’de birlikte iş yapma kültürünün temellerini attık. Ortaklık yapılamaz gibi bir anlayış vardı. TOGG aslında bu anlayışı yıktı. Türkiye’nin çok önemli grupları bir araya geldi ve ortaya çok önemli bir yatırım çıktı. Ezberleri bozmak kolay değil ama Türk girişimcileri olarak bizler ezber bozmak için buradayız ve ezberleri bozuyoruz ve bozmaya devam edeceğiz. İşte bu yüzden Türkiye’nin Otomobili sadece yerli ve milli otomobil yapmak değildir. TOGG bir otomobilden daha fazlasıdır, TOGG bir meydan okumadır.”

Büyük günün konuşmaları arasında Hisarcıklıoğlu’nun bu tespiti çok önemliydi. Adeta tarihe not düşünmüş, yeni bir devrin başlangıcının işareti verilmişti.

Hemen bu konuşmanın yankıları geldi. Adana’dan açılışa gelen bir iş insanı batarya üretimi için TOGG modelini benimseyeceklerini ifade etti. Yine bir belediye başkanı TOGG benzeri yerel birlikteliklerin kentleri uçuracağını ifade etti.

Ortaklık güç birliği anlamına geliyordu. Sermaye yapısı bakımında güçlü olmayan reel sektörün birlikte iş yapmaya başlaması tek seçenek olan bankaların kapısını çalma zorunluluğunu da aşağı çekecek. Bunu da çok tecrübeli bir iş insanı anlattı bizlere…

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun tarihi tespitleri bununla da sınırlı kalmadı… Bir kere bu otomobilin ihracatına önem verdiklerini vurguladı. Ve sonrasında TOGG ile Türkiye ekonomisinin yol ayrımına geldiğini şu sözlerle vurguladı.

“Devrim otomobiline sahip çıkılamadı ve çok önemli bir fırsat kaçtı. Bu sefer 100 yılda bir gelen bu teknoloji fırsatını kaçırmıyoruz. En doğru zamanda küresel rakiplerimizle başa baş bir yarışa giriyoruz. Bir otomobilden fazlasını üretiyoruz. TOGG akıllı cihazlarıyla yarının mobilite dünyasında biz de varız diyoruz. Teknolojimizle, mobilite çözümlerimizle, rekabetçi fiyatımızla tercih edilen küresel bir marka olacağız.”

Evet TOGG Türkiye’nin teknolojide makas değişimi anlamına geliyor. Yazılımda Türkiye’nin önünü açacak bir çok özelliği taşıyor. Ankara’da TOBB ETÜ’de yer alan teknoloji merkezinde bu akıllı cihazla ilgili çalışmalar yapıyor. Türkiye’nin kritik teknolojileri ithal eden değil, ihraç eden bir ülke haline gelmesi için TOGG önemli bir araç olacak.

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu konudaki şu yorumunu “TOGG dijital ekonomiye geçiştir” sözleri ile bitiriyor.

Sonra bir başka önemli gelişme gündeme geliyor. Gelecekte ekonomi batarya savaşlarına sahne olacak. İşte TOGG batarya savaşlarında Türkiye’nin önderi olacak. Gemlik’teki fabrikanın hemen yanı başında batarya tesisleri kurulmuş durumda. Batarya TOGG’un en önemli çalışmalarından biri olacak ve Türkiye bu alanda öne geçecek. Bunun ilk işaretleri Gemlik’te görüldü.

Gürcan Karakaş’tan destek

TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş’ın tespitleri de Başkan Hisarcıklıoğlu’nu destekleyecek özellikteydi. İşte Gürcan Karakaş’ın o sözleri:

“Bizim hedefimiz yarından sonra tüm akıllı cihaz üzerindeki ve bağlı olduğu cihazlarla olan iletişimi sağlayacak bir merkezi bilgisayar oluşturmaktadır. Örneklerden bir tanesi bunun üzerinde ve bunun haricinde de çalıştığımız ürünlerimiz var. İkincisi biraz önce bahsettim, batarya konusu. Bakınız herkes elektrikli araçlara geçiyordu. Dört sene önce bu ilk sizlere sunduğumuz zaman bazı eleştiriler de almadık değil. Ama artık kimse bunu sorgulamıyor. Herkes geçiyor. Fakat herkesin elinde olmayan bir şey var. O da hücre. Bugünün çip krizi yarından sonra hücre krizine dönecek. O nedenle biz başından itibaren, biraz önce söylediğim gibi bir ortaklık oluşturduk. Sadece otomobil için değil, yenilenebilir enerji depolamak için.”