TOGG yatırımını başarıya ulaştırmak mecburiyetindeyiz

Genç Türkiye Cumhuriyeti istiklal savaşı sonrası devlette ve millette var olmayan sermaye birikimi ile yola çıktı. Bu bir yoktan var olmak gayreti idi. Devlet öncülük görevi aldı. Çimento, şeker, basma fabrikasından uçak fabrikasına birçok iş kolunda fabrikalar kurdu. Örnek bir yatırım olarak Nazilli Basma Fabrikasını anımsatmak isterim. Bu fabrikayı Atatürk yönetimi Rusya’ ya portakal ihracatı karşılığı kurdurdu. Ege bölgesinde yetiştirilen pamuk için kullanma alanı yaratırken Nazilli çevresinde narenciye üretiminin gelişmesine de imkân sağlamıştır.  Buna değinmem nedeni, bir sanayi kuruluşunun beraberinde birçok işkolunun da gelişmesine imkân vermesidir.

1945 İkinci Dünya Savaşı sonrası savaşa girmeyen Türkiye güvenli bir pazar olarak görülmüş. Üretim yerine tüketim ürünleri Marşal yardımları ve verilen kredilerle ithalatımız artmıştır. 1950 sonrası hazır ürün ithalatı ile yeni filizlenmekte olan sanayimiz gerilemeye başlamıştır. Var olan devlete ait sanayi kuruluşlarımız özellikle 1980 sonrası özelleştirme hareketi sonrası yok olmaya başlamış, son 20 yılda bu fabrikaların büyük bir çoğunluğu özelleştirilmiştir. Maalesef birçoğu da mali açıdan rekabet yapamadığı için sektör tarafından kapatılmak zorunda kalmıştır. Böylece son 32 yılda devlet girişim ve yatırım görevini peyder pey özel sektöre bırakmıştır.

2000’li yıllarda devlet altyapı yatırımları yanı sıra bazı sanayi dallarında da üretim için ulusal şirketlerin yabancı şirketlerle konsorsiyum kurmasını desteklerle teşvik etmiştir.

Yabancı sermayeye başvurulmadan planlanan TOGG yerli otomobil imalatı yatırım modeli olarak bir farklılık oldu. 2017 yılında Cumhurbaşkanı ulusal sermayesi güçlü ulusal şirketleri göreve çağırdı. Böylece üretim grubu; Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB’dan oluştu.

AB geçen hafta aldığı karar ile 2035 yılında benzin ve dizel kullanan araç üretimini sonlandırma kararı aldı. Bu karar Türkiye’nin elektrikli otomobil üretimine geçme kararının iyi uygulanabilir ise doğru bir karar olduğunu gösterdi. TOGG Fabrika yeri konusunda Bursa Gemlik ilçesinin seçimi, bu bölgede yakın otomotiv yan sanayinin projeye destek vermesi açısından isabetli olmuştur. Bu bölgede yerli sanayi tarafından birçok otomotiv parçaları üretilmektedir.

Elektrikli otomobillerde gereksinim duyulan Lityum bataryaların ülkemizde üretimi ilerisi için ümit verici bir karardır. Enerjinin akümüle edilebileceği ekonomik bataryaların imalatı dünyanın araştırdığı ve üzerinde çalıştığı bir üründür. Bu konuda araştırma merkezlerinin önereceği projeler desteklenmelidir. Gerekirse araştırmacılar yurt dışına gönderilerek yapılan çalışmalar ve teknikler Türkiye’ye getirilmelidir. AR-GE birimleri şimdiden devreye girmelidir. 50’li 60’lı yıllarda her yıl değişen modeller araçların kaporta tasarımında yoğunlaşmış iken günümüzde teknolojik donanımlar tüketici tercihinde ön plana çıkmaktadır. TOGG araçların yurtdışına ihracatı da düşünülüyor ise mutlaka günümüzde üretilen elektrikli otomobillerin ilerisine geçecek donanımlar üzerinde çalışmalar başlatılmalıdır.

Günümüzde teknolojiler ulusal sır olmaktan çıkmış, uluslararası kullanılır olmuştur. Türk otomobil tasarımcıları ve teknolojik araştırma birimlerinde görev yapan yurtdışında birçok Türk mühendisi de bulunmaktadır. TOGG ortaklığını oluşturan şirket sahip ve yöneticilerinin bu elemanları bir araya toplayacak ve yönetecek deneyime sahip olması ilerisi için ümit vericidir.

Alt yapı konusunda akaryakıt dağıtım şirketleri şimdiden harekete geçmiştir. Avrupa’da şarj üniteleri park yerlerine de konulmuş olup aracınızı park ettiğinizde siz alışverişte iken veya görüşmekte iken akünüz şarj olabilmektedir.

Türk milleti olarak yeniliklere açık bir toplumuz. Gelişmiş ülkelerde gördüğümüz tutuculuk bizde yok. Bu nedenle pazarlamada sorun yaşanmayacaktır.

Türkiye Aselsan, Roketsan devamında İHA ve SİHA ile önemli atılımlar sağlamıştır. TOGG ile Türk yatırımcılarının mühendis ve tasarımcılarının elektrikli otomobil üretiminde de başarılı olacağına inanıyorum. Türk milletine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.