Glutensiz diyete başlamadan önce iki kez düşünün

B grubu vitaminlerinden ve posadan yana zengin olan gluten içeren besinleri hayatınızdan çıkardığınızda çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilir.

Diyetisyen Dilay Temel hem sağlıklı olduğu hem de kilo kaybı sağladığı algısıyla gluteni (çölyak hastaları veya gluten duyarlılığı olan kişilerin sindiremediği bir protein) hayatından çıkaranların sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Gluten içeren besinlerin B grubu vitaminlerden ve posadan yana zengin olduğunu belirten Temel, “Herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmadan gluteni hayatlarından çıkarmak isteyenler işte bu yüzden iki kez düşünmeli. İleride karşılarına çeşitli sağlık sorunları çıkabilir” dedi.

Kent Sağlık Grubu’na bağlı Kent Hastanesi’nin Beslenme ve Diyet Uzmanı Temel, sağlık gerekçesi olmadan “Glutensiz diyet” yapanlara uyarılarda bulundu. Glutensiz beslenmenin moda haline geldiğini belirten Temel, “Gluten başta buğday olmak üzere arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein. Günümüzde değişik hastalıklarla ilişkisi nedeniyle adından çok söz edilir hale geldi. Gluten elastik bir yapıya sahiptir ve hamurlara dayanıklık veren, ekmeğe yapısını kazandıran bir proteindir. Çölyak hastaları veya gluten duyarlılığı olanlar bu proteini sindiremezler ve çeşitli sağlık sorunları yaşarlar. Dolayısıyla bu kişiler hayatlarından gluteni çıkarırlar, böylelikle hastalık belirtileri kontrol altına alınır, yaşam kaliteleri korunur. Bu kişiler için glutensiz diyet  bir gerekliliktir, zorunluluktur. Ancak son yıllarda glutensiz beslenmenin sağlıklı bir model,  kilo vermeye yardımcı olduğu şeklindeki söylemler bu diyete ilgiyi artırmış, herhangi bir sağlık sorunu olmadığı halde benimseyip uygulayanların sayısı artmıştır. Ama bu beslenme modelini tercih edenlerin ileride karşılarına çıkabilecek sağlık sorunları konusunda uyarılması gerekir” diye konuştu.

YETERSİZ LİF TÜKETİMİ OLABİLİR

Glutensiz diyette buğday, arpa, çavdar unu içeren her türlü besin maddesinin yenilmesi yasak olduğunu, mısır ve pirincin bunların yerine kullanılabildiğini belirten Diyetisyen Temel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Glutensiz beslenmek kilo vermeye yardımcı olabilir ki bu da ekmek, makarna, gevrek, kraker ve hamur işleri gibi rafine karbonhidratlardan oluşan besinler diyetten çıkarıldığı için gerçekleşir. Ancak, glutensiz diyet bilinçsizce yapılırsa kilo alınmasına da sebep olabilir. Gluten içeren besinler, B grubu vitaminlerinden ve posadan yana zengin besinlerdir. Herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmadan gluteni hayatlarından çıkarmak isteyenler işte bu yüzden iki kez düşünmeli. Yetersiz lif alımından karşılarına başta bağırsaklarda olmak üzere çeşitli sağlık sorunları çıkabilir. Sağlıklı kişiler için glutensiz diyetin herhangi bir yararı da gereği de yok.”