Sanayiciler yüklerinin azaltılmasını istiyor

KESİAD’ın üyelerini bir araya getirerek gündemi değerlendirdiği Perşembe Kahvaltıları devam ediyor.

Kemalpaşa Ramada Otel’de gerçekleştirilen Perşembe Kahvaltısı’nda konuşan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel, ekonomik problemlerin sanayicilerin gücünün dağılmasına neden olduğunu belirterek “Sanayici bir çok cephede mücadele ediyor. Sanayicinin sırtındaki bu yükün azaltılması lazım” dedi.

Toplantıya, Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Kemalpaşa İlçe Emniyet Müdürü Sefer Şahin, Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanı Halil Yaşar Güzel, Kemalpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Arzu Külahcıoğlu Altıntoz, Kemalpaşa İlçe Nüfus Müdürü Serap Zengin, KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, KOSBİ Bölge Müdürü Mükremin Zulkadiroğlu, BAYOSB Bölge Müdürü Figen Akdemir ve KESİAD üyesi sanayiciler katıldı.

Uyumsoft’un sponsorluğunda gerçekleştirilen toplantıda Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Uluslararası Finans ve Bankacılık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülüzar Kurt da güncel ekonomik değerlendirmelerde bulundu.

“Üretimden başka şansımız yok”

Toplantının açılışında konuşan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel, sanayicilerin son dönemde yaşadığı sorun alanlarına değindi. Artan kur, yükselen enerji fiyatları ve yüksek enflasyon ortamında sanayicinin üretime odaklanmakta zorlandığına dikkat çeken Günel, “Türkiye’nin çıkış yolu üretimden geçiyor. Üretmemiz, hatta katma değeri yüksek üretmemiz ve bunu Dünya’ya ihraç etmemiz gerekiyor. Bunun yolu da işvereniyle, işçisiyle üretime odaklanmak gerekli. Ancak ortam tam konsantrasyon için uygun şartları sunmuyor” dedi.

Günel: “13 yılda Dolar yüzde 1150 arttı”

Son 13 yılda Dolar’ın yüzde 1150 arttığını, kurda anlık düşüş ve yükselmelerin olduğuna işaret eden Günel, “Ara malı ithalatına dayalı bir üretim ekonomimiz mevcut. O sebeple kurun durumu bizi doğrudan etkiliyor. Bu seviyelerdeki bir kur herkesi zorluyor” dedi.

Sanayi üretiminde temel giderlerden birinin enerji maliyetleri olduğuna dikkat çeken Günel, “Artan enerji fiyatları maliyetlerin de yükselmesine neden oluyor. Pazarda rekabet için yüksek kaliteyi ucuza üretmemiz gerekli. Yüksek enflasyon ile bu kalemleri harmanlandığında sanayici için çok zor bir ortam mevcut. Üretime odaklanması gereken sanayici çok cephede mücadele ediyor. Bu yükün omzundan alınması gerekli” diye konuştu.

2023 yılında da seçim ekonomisinin hakim olacağına işaret eden Günel, “Bu da ayrı bir yük oluşturacak. Ancak sanayicilerimiz bugüne kadar her zorlu şartta üretmeyi başardı, yine yılmadan üretmeye devam edecektir” dedi.

Uyumsoft kurumsal dijital çözümleri anlattı

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Uluslararası Finans ve Bankacılık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülüzar Kurt ise güncel ekonomik değerlendirmelerde bulunurken, “Sosyal sorumlu tüketim”i anlattı. Uyumsoft ise bilgi sistemleri ve teknolojileri üzerine bir sunum yaptı. Dijitalleşme noktasında firmalara yazılım sunan Uyumsoft, yürüttükleri hizmetleri sanayicilerle paylaştı.

Ayrıca Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri toplantıda bir müzik dinletisi  sundu.