Türkçe’ye saldırı lanetlenmeli!

“Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi, her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi, Mao’nun Çin kültür devrimidir, lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” demişti.

“Bugün konuştuğumuz Türkçe’nin düşünce üretebilmesi mümkün değildir. Bugün konuştuğumuz Türkçe ile bir düşünce üretemeyiz sadece ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz, konuşma ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Mesela melül, mahsun, inkisar, keder, hüzün, buhran bunların hepsini tek bir kelimeyle ifade ediyoruz; stresliyim.”

Bu sözleri, AKP Grup başkan vekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nda düzenlenen konferansta söyledi.

Ne demektir, “AKP Grup Başkan vekili”; Millet Meclisi’ndeki “AKP Grubu’nun ‘asıl başkanı olan’ Genel Başkanı’nın yerine, ‘onun vekili olarak’ başkanlık yapan milletvekili” demektir.

Kimdir “asıl başkan”; AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yani “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı!”

“Cumhur  İttifakı’nın ayrılmaz ortağı olan” MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bile “Cumhuriyet’in Türk kültürüne, Türk diline, düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz yanlışın pençesindedirler” ve MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu’nun “Hadsize had böyle bildirilir” dediği, dahası AKP içinden bile “üst düzeyde” tepkiler gelen bu açıklama tüyler ürperticidir.

Atatürk, Harf Devrimi için şunları söylemişti:

“… Güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim güzel, ahenkli, zengin dilimiz yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir.”

“… Bugün yapmak zorunda bulunduğumuz çok değerli bir iş daha vardır: Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmek… Kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya, bütün yurttaşlara öğretiniz… Bunu yurtseverlik, ulusseverlik görevi biliniz. Bu görevi yaparken düşününüz ki bir ulusun, bir sosyal topluluğun yüzde onu ancak okuma yazma bilir, yüzde doksanı bilmezse, bundan insan olanların utanması gerek.”

Türkler, Orta Asya’dan bu yana binlerce yılda Prof. Dr. Anıl Çeçen’in “Türk Devletleri” kitabında “isim isim saydığı” 32 beylik, 38 devlet, 15 imparatorluk, 34 hanlık, 4 atabeylik, 10 cumhuriyet kurmuştur.

Bunca devleti, bu devletlerin dili Türkçeyi ve “binlerce yıllık” Türk Medeniyetini, Osmanlı’nın son döneminde “imparatorlukta yüzde 10’u bile bulmayan ‘okuma – yazma bilme’ acı gerçeğini ve  “Arapça / Farsça ve çok az Türkçe’den devşirme Osmanlıcayı, imparatorluk sınırları içinde yaşayanların yüzde 3’ünün bile zor anladığını” inkar eden, TC Cumhuriyeti’nin iktidar partisinin grup başkan vekilinin söylediği bu sözler, “hangi zihniyetin” eseridir?

CHP Genel Başkanı Mahir Ünal’ın sözleri için  “Bu anlayış SADAT kafasıdır” derken haksız mıdır?