Noel Baba’nın mezarı Antalya’da bulundu

Antalya’daki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde, Noel Baba’ya esin kaynağı olan Aziz Nikolaos’un mezar yeri bulundu.

Arkeologlar, Noel Baba’ya ilham veren aziz Aziz Nikolaos’un 4. yüzyıldan kalma bir kiliseye gömüldüğü yeri tam olarak ortaya çıkardılar.

Resmi olarak St. Nicholas olarak bilinen, ancak Noel Baba, Aziz Nick ve Kris Kringle gibi modern takma adları dünya çapında çocuklar tarafından bilinen Noel Baba’nın orijinal mezar yeri ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar, azizin cesedinin Türkiye’nin Antalya ilindeki MS 4. yüzyıl kilisesine gömüldüğünü zaten biliyor olsa da, kutsal adamın kalıntıları öldükten yaklaşık 700 yıl sonra çalındı, bu nedenle ilk defnedildiği yer bir sır olarak kaldı. Şimdi ise, kilise binasının Kudüs’teki Kutsal Kabir Kilisesi’ne benzerliği ve İsa’yı tasvir eden bir fresk de dahil olmak üzere, bu kilisede yapılan yeni bir kazı sırasında toplanan ipuçları, Aziz Nikolaos’un cesedinin tam olarak nerede gömüldüğünü gösteriyor.

Antalya’nın Demre ilçesi, Hristiyan azizin MS 4. yüzyılda piskopos olarak hizmet verdiği eski bir kilisenin üzerine MS 520’de inşa edilen Aziz Nikolaos Kilisesi’ni barındırıyor. Daha sonra Myra olarak bilinen küçük ilçe, Aziz Nikolaos’un MS 343’te orada ölüp gömülmesinin ardından popüler bir Hıristiyan hac yeri oldu.

Britannica’ya göre, Nikolaos’ın hayatı hakkında çok az şey biliniyor, ancak efsaneler oldukça bol. Üç kızı fuhuştan kurtardığı, şeytanın ele geçirdiği bir ağacı kestiği, üç çocuğu dirilttiği ve MS 325 yılında Birinci İznik Konsili’nde yumruk yumruğa kavga ettiği söyleniyor. Ve elbette, Nikolaos’ın miras kalan servetini anonim olarak fakirlere verdiği ve sonunda Noel Baba efsanesine yol açtığı söyleniyor.