Hindistan’da Gandi döneminin sonu

Hindistan Ulusal Kongresi, Mallikarjun Kharge'yi (80) lider olarak seçti.
Ülkenin en eski siyasi partisi ve şu anki ana muhalefet Hindistan Ulusal Kongresi, 19 Ekim’de kıdemli politikacı Mallikarjun Kharge’yi (80) yeni lider seçti.

Partinin 138 yıllık tarihindeki 98’inci, Dalit (Dokunulmazlar) kastından gelen üçüncü lideri Kharge’nin oyların büyük çoğunluğunu alarak seçilmesiyle Kongre Partisi, 24 yıl sonra Nehru-Gandi ailesinden olmayan ilk başkana sahip oldu.

Eski başbakanlardan Rajiv Gandi’nin eşi Sonia Gandi 1998 yılında parti liderliğini 7 yıllık aradan sonra tekrar aileye kazandırmış, 19 yıl sonra görevi oğlu Rahul Gandi’ye devretmişti. Ancak Rahul Gandi 2019’daki seçim hezimeti nedeniyle görevi bırakmış ve 72 yaşındaki annesi koltuğu geçici olarak devralmıştı. Seçimde Kongre Partisi parlamentodaki 545 sandalyeden sadece 53’ünü alabilmişti.

Yeni lider, Nehru-Gandi ailesi tarafından kontrol edileceği iddialarını reddederken, engin tecrübeleri dolayısıyla onlara danışmayı sürdüreceğini dile getirdi:

Sonia Gandi ve Rahul Gandi’yi dinleyeceğim ve onların yaptığı iyi işleri ileri taşımak benim görevim. Onlar hayatını bu partiye vermiş insanlar ve ülkenin dört bir yanındaki herkesi tanıyorlar.

Seçimlere 18 ay kala yapılan lider değişikliğiyle Kongre Partisi’nin, son seçimlerde 303 milletvekilliği kazanan Başbakan Narendra Modi’nin lideri olduğu Hindistan Halk Partisi’ne karşı atağa geçmesi hedefleniyor.