RTÜK, TELE1’i üç gün süreyle kapattı

RTÜK, TELE1 ekranının 3 gün süreyle kapatılmasına karar verdi. Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil'in "Diyanet bu haliyle siyasal İslamcı gereçtir" açıklaması karara gerekçe olarak gösterildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurul (RTÜK), TELE1’in 3 gün süreyle ekranının kapatılmasına oy çokluğuyla karar verdi. Kararın gerekçesi olarak Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in “Diyanet bu haliyle siyasal İslamcı gereçtir” açıklaması gösterildi.

RTÜK Üst Kurulu Üyesi İlhan Taşcı, “RTÜK, TELE1 kanalının 1 yıl içerisinde 2 kez 6112 sayılı yasanının 8/1/b bendindeki ‘dil,din,ırk ayrımı gözeterek yayın yaptığı’ gerekçesiyle 3 gün ekranının kapatılmasına oy çokluğuyla karar verdi. Bir sonraki aşama kanalın yayın hayatına son verilmesi! Katledilen demokrasidir” ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Taşcı, “RTÜK, Sn Konuralp ile karşıoy kullandığımız kararını, TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in ‘Diyanet bu haliyle siyasal İslamcı gereçtir” eleştirisine dayandırdı. Amaç seçimlere giderken ekranları karartmak, farklı seslerin, muhalefetin çözüm önerilerinin duyulmasını engellemek!” dedi.

Taşcı, şunları söyledi: “RTÜK bugün bir kanalın yayın ihlalini değil, Türkiye’yi yöneten anlayışın basına, çok sesliliğe, düşünce özgürlüğüne bakışını oyladı. Sonuç demokrasi ve çok seslilik katledildi. Hedef seçimlerde karartılmış ekran, susturulmuş, karanlığa boğulmuş Türkiye! Durum vahim ama umutsuz değil. Danıştay 13. Dairesi, RTÜK’ün aynı maddeden verdiği cezayı ‘Kurulun basın özgürlüğüne yapılan müdahalesinin demokratik bir toplumda gerekli olmadığı’ gerekçesiyle iptal etmişti. Zorlama rapora dayanan bu karar da iptal edilecektir/edilmelidir. Bu düşünce özgürlüğünün gereğidir.”