Hollandalı psikoloğun Türkiye fotoğraflarına rekor tıklama

Türkiye'ye defalarca gelip 84 bine yakın fotoğraf çeken Hollandalı psikolog Dick Osseman, çektiği tüm bu fotoğraflardan 131 milyon tıklama elde etti.

50 yıldır Türkiye’nin birçok şehrini gezerek fotoğraflar çeken Hollandalı psikolog Dick Osseman’ın 84 bine yakın fotoğrafı, internette 131 milyondan fazla görüntülendi. Osseman, 50’si İstanbul’a olmak üzere 80 defa Türkiye’ye gittiğini belirtti.

Türkiye’ye ilk kez 22 yaşında trenle gittiğini, bu yolculuğunun 3 gün sürdüğünü söyleyen Osseman’ın fotoğrafları, gezi, tarih kitapları, yıllık, almanak ve birçok eserde kullanılıyor. Osseman, “İnsanların fotoğraflarımı kullanmak istemeleri, üniversiteye konuşmacı olarak davet etmeleri çok güzel bir duygu” diyor.

Fotoğraf arşivinin devlet yetkililerince de bilindiğini anlatan Osseman, 2006’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özaslan’ın, Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sunduğu için kendisine teşekkür mektubu gönderdiğini kaydetti. Karakol ve kışla gibi birçok yerin resimlerini çekmesi sebebiyle birkaç defa polise ifade verdiğini anlatan Osseman, “Bu mektubu gösterip kurtuluyordum” diyerek mektubu almaktan çok memnun olduğunu dile getirdi.

Kütahya seyahati sırasında tesadüfen UNESCO tarafından 2009’da “Yaşayan İnsan Hazinesi” ödülü verilen Kütahyalı çini ustası Mehmet Gürsoy ile tanıştığını belirten Osseman, Gürsoy ile irtibatının devam ettiğini de vurguladı.