Göz boyayacaklarını sanıyorlar, hayal kuruyorlar

Sosyal Konut Projesinin, gündemde olan EYT sorununun çözümünün ve birçok icraatın yüzde yüz seçime yönelik hamleler olduğunu herkes görüyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi çözülmeliydi. Neden 7-8 yıl beklediler de bugün çözüyorlar? Zaten emeklilikte yaşa takılanların bir kısmı yaş farkından emekli olmaya başladılar ama sürekli yenileri geliyor. Bu sorunun seçim dışında düzgün bir mekanizma ile çözülmesi lazımdı ama iğreti bir çözüm üretilecek ve tekrarlanması hep problem yaratacak. Kangren yaratıyorlar.

Gelelim 1 milyon arsa meselesine, inşaata o kadar batmış durumdalar ki, inşaatsız iş düşünemiyorlar. İşsizlik ortaya çıkmasın, istihdam yaratılsın, yeni harcama yaratılsın diye arsa üretimine ağırlık veriyorlar. Bunlar hep seçim yatırımı. Ekonominin duruşunu engellemek için… Ama finansmanın nereden bulunacağını düşünemiyorlar. Finansmanı terk ettiklerini göremiyorlar, çünkü körler. Kendi yaptıklarına o kadar hayran, o kadar narsistler ki gerçeklerle hiçbir ilgileri kalmamış. Daha önceki seçim dönemlerinde ne yaptılarsa fazlasıyla benzerlerini tekrarlamaya çalışıyorlar. Belli ki bu seçimin onlar için hayat memat meselesi olduğunu görüyorlar. Türkiye’ye maliyetinin ne olacağı, geleceğini nasıl etkileyeceği hiç umurlarında değil.

Aritmetik olarak enflasyonda yıllık bazda bir düşüş olacak. Ama insanların canı hala yanıyor olacak. O yıllık bazdaki gerilemeyle göz boyayacaklarını sanıyorlar, hayal kuruyorlar. Yaptıkları hesabın sağlam olduğunu düşünmüyorum. Anketlere de fazla güvenmesinler, anketlerde görünen yüksek seviyeyi hayal bile etmesinler. Çünkü öyle bir şey yok artık. İnsanlar etkiye göre konuşuyor, bunları uğurlamanın yolunu arıyor. En çekirdek oyları, o tarikatlar vs. Amerika’nın güdümünde, bunların değil artık. Rol yapıyorlar.