‘Başörtüsüne yasal güvence’ tartışmasına Şentop’tan yorum

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP'nin, kadınların kılık kıyafeti konusunda zorlamaya tabi tutulamamasına yönelik yasa teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, başörtüsüyle ilgili özgürlük ve serbestliğin bir kanunla tanınmasına ilişkin, esasen bir Anayasa düzenlemesine gerek olmadığını söyledi.

TBMM Başkanı Şentop, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

CHP’nin, kadınların kılık kıyafeti konusunda zorlamaya tabi tutulamamasına yönelik yasa teklifine ilişkin değerlendirmesi sorulan Şentop, “Sayın Kılıçdaroğlu ‘Bu konuda bir teklif vereceğiz’ dediği zaman şaşırdım” dedi.

Bir ay önce bir televizyon programında kendisine başörtüsü konusunda bir yasal düzenleme gerekip gerekmeyeceğine yönelik bir soruya “Başı açık olarak üniversiteye gitmek, ilk orta öğrenim kurumlarında öğrenim görmek veya kamuda başı açık olarak çalışmak için bir kanun düzenlemesine ihtiyaç olmadığı gibi başörtülü olarak çalışmak için de böyle bir düzenlemeye ihtiyaç yoktur” dediğini aktaran Şentop, kanunla bir hak verilmeyeceğinin altını çizdi.

Esasen bir Anayasa düzenlemesine de gerek olmadığını belirten Şentop “Nasıl başı açık olarak çalışmakta, üniversiteye, okula gitmekte bir kanuna gerek yoksa, anayasa düzenlemesine gerek yoksa, bunun için de gerek yok” değerlendirmesinde bulundu.