Tekstil Anadolu’nun büyük illerinde, konfeksiyon ise ilçelerde üretilmeli

Yaklaşık iki yıl önce… İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz ve Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Canpolat ile sohbet ediyoruz…  Eğitim ile ilgili devrim gibi bir adımın hazırlığını yapıyorlar… İşin özeti şöyle:

“Üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümlerini güçlendirmek istiyorlar. Bu bölümleri kazanan öğrencilere burs vererek tercihte öne geçmek istiyorlar. İlk 50 binden hatta ilk 10 binden öğrencilerin tekstil mühendisliğini tercih etmesini istiyoruz.”

İstekleri gerçek oldu. Artık Türkiye’nin en başarılı öğrencileri tekstil mühendisliğini tercih etmeye başladı. O günlerde Ahmet Öksüz şöyle demişti:

“Biz bugün tekstilde çok iyi durumdaysak bu çok iyi mühendislerin sayesinde oldu. Son yıllarda en başarılı gençler tekstili tercih etmeyince bunun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anladık. Ve bu adımı attık.”

Evet iyi ki bu adımı attılar. İşte o başarılı tekstil mühendislerinin kurduğu KİPAŞ’ı gezdik geçtiğimiz günlerde. Önce iplik, sonra dokuma, ardından boyama ile dünyanın en başarılı entegre tesislerinden biri kurulmuş. Bu başarı şimdilerde en teknolojik makinelerle destekleniyor. KİPAŞ önümüzdeki dönemde dünyanın tozunu atmaya hazırlanıyor. KİPAŞ ve benzeri kuruluşlar Kahramanmaraş’ı Türkiye’de ilk beşe taşımış. İstanbul, Gaziantep, Bursu, Denizli’nin ardından Kahramanmaraş geliyor… Önümüzdeki dönemde yeni ataklara hazırlanıyor kent…  Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Narlı’nın gayretleri, Hanefi Öksüz’ün destekleri ile yeni bir organize sanayi bölgesi için yer teslimi bugün yarın yapılacak. Ve bu alanda tekstil başta olmak üzere, tencere ve dondurma üretiminde fark yaratılacak.

Tekstille başladık, Kahramanmaraş’tan çıktık… Tekrar geri dönelim… Ahmet Öksüz’ün bir önemli çağrısı var… Türkiye’de gelir dağılımını dengeleyecek, istihdamı daha da yaygın hale getirecek bir öneri bu… Diyor ki:

“Türkiye’de tekstil sektörü üretimi 49 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Buna hazır giyim sektörü de eklendiğinde toplam büyüklük 78 milyar dolar seviyesine ulaşıyor. Bu büyüklüğü iyi koordine etmek gerekiyor. Artık tekstil büyük kentlerde konfeksiyon ise ilçelerde olmalı. Böylece hem gelir dağılımında önemli bir denge sağlanır. Hem de istihdam konusunda çok önemli bir adım atılmış olur. Şu anda sektör eleman bulmakta büyük sıkıntı yaşıyor. Bunu bir şekilde uygulamak gerekiyor.”

Çok önemli bir öneri… Bugünlerde tekstil ve konfeksiyon sektörü ile ilgili toplantıları üst üste yapan Ticaret Bakanlığı bu görüşü dikkate almalı. Bir şekilde bu çağrı doğrultusunda planlama yapmalı. Teşvik sistemi ile bu öneri hayata geçirilmeli.

DÜNYANIN EN BÜYÜK FUARLARINDAN BİRİNİ YAPABİLİRİZ

Tekstil sektöründe son dönemde bir başarı hikâyesine imza atıldı. Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde yapıldı ve geçen yıla göre katılım ikiye katlandı. Tam 20 bin ziyaretçi fuarda sipariş verdi. İTHİB ve İstanbul Ticaret Odası işbirliğiyle düzenlenen fuarın önümüzdeki dönemde Bursa ile de birleşmesi halinde dünyanın en önemli etkinliklerinden bir haline geleceği savunuluyor. İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, “Fuar,  tekstil sektörü ihracatımıza en olumlu katkılardan birini sağlamakla kalmayacak, firmalarımızın üretim çarklarını hızlandırarak, ithalatta haksız rekabete karşı tekstil sektörünün en gür sesi olacak” görüşünü savunuyor.