DEVA’dan süt üretimi uyarısı

DEVA Partisi Tarım, Enerji, Ulaştırma Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, çiğ sütün litre fiyatının en az 9 lira olması gerektiğini söyledi.

Yayınladığı videoda süt ineği görüntülerini paylaşan Karlıtekin, “Süt üreticisi ayakta kalma mücadelesinde. Beştepe’dekiler; açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor” dedi.

Karlıtekin,“Süt üreticisi ayakta kalma mücadelesinde. Süt hayvancılığında kaliteli kaba yem ve kaliteli kesif yem süt verimini ve kalitesini artırıyor. Peki, fiyatların sürekli arttığı bu kriz ortamında yem fiyatları yerinde mi duruyor? Hayır. Sütte sürdürülebilir üretim için 1 litre çiğ süt, 1 buçuk kilo yeme denk olmalı. Eğer 1 litre süt, 1,3 kilo yem ise üreticisi ne olur ne ölür. Hele 1 litre süt 1 kilo yem ise üretici zaten sizlere ömür…“Beştepe ne yapıyor? Tarım Bakanlığı’nın uygun görüşüne rağmen çiğ süt fiyatının bu denkliğe uygun oluşmasına katiyen izin vermiyor. Niye? Güya bu şekilde enflasyonu düşürecekler” diye konuştu.

Ulusal Süt Konseyi’ne seslenen Karlıtekin şöyle devam etti:

“Bir ton yemin 7 bin liraya doğru seyrettiği bir ülkede en az 9 lira olması gereken çiğ sütün litre fiyatını 7 buçuk lira olarak neye göre belirliyorsun? Yetmedi; ihracatçılara zorla döviz bozdurtan kafa, süt üreticisini de kıskacına alıyor. Dişi hayvan kesimi yasak… Süttozu ihracatına kısıtlama… Et açığı için ‘Gelsin ithal canlı hayvan’… Yani süt üreticisi her yönden kuşatma altında. Beştepe’dekiler, açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor.”