EGİAD, “Gelecek İçin Sürdürülebilirlik Zirvesi” düzenleyecek

Ege Genç İş İnsanları Derneği‘nin (EGİAD) sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve girişimcilik konularında farkındalık yaratmak için organize ettiği “Sürdürülebilirlik Zirvesi” için geri sayım başladı. Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleşecek zirvede alanında yetkin çok sayıda konuşmacı yer alacak.

“Sürdürülebilirlik” ve “Dijitalleşme” teması kapsamında üyelerinin ve paydaşlarının bilgi ve farkındalığının artırılması amacıyla farklı boyutlarda ve geniş bir yelpazede çalışmalar gerçekleştiren EGİAD, 16 Kasım 2022 tarihinde “Gelecek için Sürdürülebilirlik Zirvesi” düzenleyecek.

İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi’nde, CK Architecture ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek zirveye dair konuşan EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, “Biz döneme hem sürdürülebilirlik hem de dijitalleşme teması ile başladık. Genç kuşak olarak bu konularda daha hassas olduğumuz ve gelecek kuşaklara bir sorumluluk olduğu için sürdürülebilirlikle ilgili çok sayıda çalışma gerçekleştirdik.  Dijital dönüşüm de artık çağımızın gereği. Hem kobilerin hem sivil toplum kuruluşlarının yaşayabilmesi için olmazsa olmazı. Dünyada bizleri bekleyen yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve toplumsal dönüşüm var. Bu nedenle bu üç önemli konuyu işleyen, “Gelecek için Sürdürülebilirlik Zirvesi”ni gerçekleştireceğiz. Uluslararası firmalar, iklim aktivistleri, profesörler gibi çok farklı konukların olduğu tam gün sürecek güzel bir zirve hedefliyoruz; umarım başarıyla gerçekleştireceğiz” dedi. 

İzmir’in girişimcilik raporu tanıtılacak

Girişimcilikte İzmir’in dünyadaki yerini ölçecek bir rapor hazırlayacaklarını ve bu raporun lansmanını zirvede yapacaklarını aktaran Yelkenbiçer, “2010 yılından beri çalıştığımız girişimcilik kültürümüz var: EGİAD Melekleri ve Melek yatırım ağımız. Bu dönem de dünyada kullanılan bir metodoloji ile İzmir’in girişimcilikte dünyadaki yerini ölçecek bir rapor hazırlığı içindeyiz. Bu rapor İzmir’in yerini gösterecek ve bu raporla politika önerileri sunulacak.  Bu raporun lansmanı da zirvemizde gerçekleşecek” bilgisini verdi.

Genç İş İnsanları olarak sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanlarında çalışmayı, kendilerine yakıştırdıklarını vurgulayan Yelkenbiçer, “Üyelerimiz bu konuyla ilgili talepkarlar. Hem dijitalleşme hem sürdürülebilirlik hem de girişimcilik anlamında kamuoyunda farkındalık yaratmak istiyoruz. O yüzden herkese açık bir zirve olacak, katılım ücreti yok, zirvemiz dijital ortamda da yayınlanacak.  Herkesi misafir etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜCRETSİZ OLACAK, ÇEVRİMİÇİ DE İZLENEBİLECEK

Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleşecek Gelecek için Sürdürülebilirlik Zirvesi’ne yaklaşık 250 fiziki 1000’e yakın online ziyaretçinin katılması planlanıyor. Online olarak da gerçekleştirilecek zirve, ücretsiz olacak ve iş dünyası temsilcileri, STK’lar, sanayi ve ticaret odalarının yetkilileri, akademisyenler, girişimciler, üniversite öğrencileri davet edilecek.

Açılış konuşmalarını, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez’in yapacağı etkinlikte, Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Think Tank Raporu tanıtımını yapacak. Moderatörlüğünü, Dünya Gazetesi Koordinatörü ve yazar Didem Eryar Ünlü’nün yapacağı “Sürdürülebilirlik Paneli”ne, ESG Türkiye Genel Müdürü Cenk Türker, TPI Composites EMEA Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Serdar, Norm Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komite Başkanı Duygu Uysal Simrooğlu konuşmacı olarak katılacak.

Paolo Alto Networks’ten Haider Pasha, Keynoteye dair bilgi verecek. Geleceğin İş Dünyası Panelinde, Aenesa Ürün Geliştirme ve Teknoloji Direktörü Can Aksakal, Schneider Electric Türkiye ve Orta Asya Ülke Başkanı Bora Tuncer konuşmacı olarak yer alacak.

Moderatörlüğünü Cevdet İnci Eğitim Vakfı’ndan Ece Elbirlik Ürkmez’in yapacağı “Toplum Paneli”nin konuşmacıları, Akademisyen, Sosyal Girişimci Itır Erhart, Bilim Virüsü Kurucusu Şule Yücebıyık, Youth For Climate Turkey & Fridays For Future International İklim Aktivisti Atlas Sarrafoğlu olacak.