Türkiye turizmi nereye gidiyor?

Türk turizmi pandeminin başladığı dönemden bu yana epey sıkıntılı bir dönem geçirdi. Son iki senedir de toparlanmaya çalışıyor. Sektörün toparlanmasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un bilgi, becerisi ve ehliyetinin çok yüksek olması nedeniyle şanslıyız. Zira turizm, bilgi, beceri, tecrübe ve görgü isteyen bir ihtisas konusudur. İnsanların arzularının eksiksiz olarak yerine getirilmesi ve memnuniyetleri için çalışıldığı bir alandır.

Turizm çok hassas bir sektör, yelden nem kapar. Hele hele ülkeler arasındaki gerilim ya da iç karışıklıktan çok etkilenir. Tatile çıkan gittiği yerde kendisini güvende hissetmek ve huzurlu olmak ister.

Türkiye bulunduğu coğrafya nedeniyle gerilimin bitmediği komşulara sahiptir. Ortadoğu’daki komşularımız bulunduğu coğrafya adeta bir ‘Olaylar alanı’ gibidir. Komşularımıza bakın: Rusya, Ermenistan, İran, Suriye, Irak ve Yunanistan. Sürekli ya iç karışıklık içindeler ya da bir birleriyle didişir durumdalar. Hiçbir zaman ‘güven’ veren şartlara sahip olmayan devletlerdir.

84 milyonluk Türkiye ise laik ve demokratik düzeni koruyarak yaşamaya çalışıyor. Kendi içinde de problemlerle uğraşıyor.

Gelelim günümüzde turizme…

Türk turizm sektörü, bu yıl Rusya ve Ukrayna savaşına rağmen hem turist sayısında hem de gelirde önemli artış yaşanıyor. Bakanlığın verilerine göre turist başına düşen gelir, 84-86 dolar düzeyine çıktı. Eğer rakamlar gerçekse, turist sayısı her geçen gün artmaya da devam ediyor. Yaşanan artışa rağmen, Türkiye’nin turizm geliri AB ülkeleri düzeyini hala yakalayamadığı da bir gerçektir. Halbuki, Akdeniz’in en kaliteli tesislerine sahibiz. Buna rağmen ülkemize gelen turistin “harcama gücü” maalesef yüksek seviyede değildir. Sayın Bakan, turist sayısı ve ülkemize gelen döviz miktarının yükselmesi için çırpınmaktadır.

Pandemi sektörü çok etkiledi. Bu dönemde işsiz kalan yetişmiş personelini başka sektörlere kaptırdı. Şimdi kaliteli servis elemanı sıkıntısı çekiyor.

Peki Türkiye ne yapmalı?

Türk turizminin derdi, kalite/servis ile fiyat değer dengesidir. Bu sorunların çözülmesi gerekmektedir. Başta yetişmiş personel olmak üzere sektördeki tüm sıkıntılar çok acil giderilmelidir. Kalite sorununu çözmeli ve turist sayısını yükseltmek için çaba göstermelidir.

Sektörde iyiye gidiş var fakat yavaştır. Amerika ve Yunanistan’ın işbirliği nedeniyle Ortadoğu ve Akdeniz’de iyi şeyler yaşanmıyor. Yunanistan Ege Denizi’nde işgal ettiği adalar nedeniyle bu ülke ile her an bir gerginlik yaşayabiliriz. NATO üyesi iki ülke Amerika ve Yunanistan, petrol ve doğalgaz yataklarına, Türkiye’yi dışlayarak sahip olmak için her şeyi yapabilir. Turizm ekonominin bebeğidir, çabuk ağlar, hassastır. 

Bu anlamda Turizm Bakanımızı bu konularda ikaz etmek istiyorum. Mümkün olan tedbirlerin şimdiden alınması kaçınılmaz görünmektedir.