Mercedes-Benz gençlere istihdam kapısı açıyor

Mercedes-Benz Otomotiv’in Endüstri Meslek Liseleri (EML) kapsamında başlattığı “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projesi ile gençlere iş imkanı sağlıyor.

Mercedes-Benz Otomotiv’in Endüstri Meslek Liseleri (EML) kapsamında 2014 yılında başlattığı “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projesi büyüyerek devam ediyor. 28 ilde hayata geçirilen 32 Mercedes- Benz Laboratuvarı’nda 2 bin 416 öğrenci eğitim aldı, bin 300’e yakın öğrenci Mercedes-Benz yetkili bayilerinde staj yaptı, 2 bine yakın öğrenci mezun oldu. Mercedes-Benz yetkili bayileri, bünyelerine kattıkları her üç mezundan birini projeden mezun olan öğrenciler arasından seçerken, projede yer alan her 2 öğrenciden birine de staj imkanı verdi. Meslek liselerinde altyapıyı iyileştirilmeyi, öğrencilere daha nitelikli bir eğitim olanağı sunarak istihdam ve kariyer fırsatları yaratmayı hedefleyen “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projesini ve bundan sonraki adımları Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan anlattı.

“Amacımız, nitelikli çalışan eksiğinin hissedildiği otomotiv sektörüne donanımlı bir insan kaynağı yetiştirmekti” diyen Bekdikhan, bunun için 8 yıl boyunca toplamda 3,5 milyon euroyu aşkın yatırım yaparak endüstri meslek liselerinin elektromekanik laboratuvarlarını gerekli ekipmanlarla donatıp yenilediklerini anlattı. :

Bekdikhan, “Yola çıkarken bir yanıyla gençlerimize dokunarak topluma sunduğumuz katkıyı artırmayı bir yandan da kurum kültürümüzle uyumlu ve paydaşlarımız için de kapsayıcı bir sosyal sorumluluk projesi başlatmayı istiyorduk. Bugün geldiğimiz noktada gerek ürettiğimiz toplumsal değer gerekse markamızı güçlendirmesiyle başarılı bir iş olduğuna inanıyorum. Şu anda Türkiye’nin 28 şehrinde eğitim veren 32 endüstri meslek lisesinde laboratuvarlarımızı hayata geçirdik. Laboratuvarlarımızın niteliklerini güçlendirirken sayısını artırmak da gündemimizde. Etki analizi çalışmamız sonrasında okullarımızda ve bayilerimizde alabileceğimiz temel aksiyonları değerlendirdik. Öğrencilerimizin laboratuvarlarda kullandıkları seçim kriter seti yaygınlaştırılacak ve bayilerin de katılımıyla en iyi hale getirilecek. Böylelikle öğrencilerin MBL’den mezuniyetlerine dek devamlılığı sağlanacak. CV hazırlama yetkinliğini artırma amacıyla öğrenci ve öğretmenlerimize eğitimler vereceğiz. Stajları boyunca öğrencilerimizin gelişimlerini de yakından takip ederek bayilerimizle beraber en iyi kariyer planını yapmalarını sağlayacağız. 2014’ten bu yana laboratuvarlarımızda eğitim alan öğrenci sayısı 2 bin 416, mezunların sayısı ise bin 994 oldu. Projemize katılan gençlerimizin yüzde 63 gibi hayli önemli bir kısmı mezuniyetlerinin hemen ardından istihdam fırsatı yakaladı. Bizleri mutlu eden bir diğer rakam ise bu gençlerimizin yüzde 67’sinin otomotiv sektöründe görev almaya başlamaları oldu. Hatta 204 genç arkadaşımız Mercedes-Benz’de istihdam edilerek aramıza katıldı.” dedi.