Halk için birleştirici harç olmak

Seçim imkanı olunca halkın sağduyusuna hep güvenmişimdir.  İngiliz kraliyet ailesi hakkında birkaç şey yazdım.  Kırmızı saçlı prens Harry için mirasyedi ve eşi Meghan Markle için ikinci sınıf dizi oyuncusu diye yazdım.  Fikrim değişti mi?  Kraliyete tamamen karşı birisi miyim?  İki soruya da hayır.

İngiliz halkı çalışkan ve uzun süren payitaht döneminde II. Elizabeth’i o kadar içselleştirdi ki, tabutundan veda için kilometrelerce kuyruk oluşturarak sıraya girdi.

Danimarka, Norveç, Hollanda, İsveç kraliyet ile yönetilen ülkelerden bir kaçı.

Demokraside genelde birkaç grup oluşuyor ve kıran kırana mücadele ediliyor. Bu gruplardan birinin seçtiği insan cumhurbaşkanı oluyor. Bu da gerginliğe neden oluyor. Hele hele Fransa ve Türkiye’de olduğu gibi başkanlık, parti başkanlığı bir araya gelirse al sana bölücü yıkıcı yaklaşım.

Evrim diyene halkı kin ve düşmanlığa tahrik de, “temizlemek lazım” diyen cübbeliye yaptırım olmasın.   Bu uzun zaman tahammül edilecek bir durum değil.

Kraliyette veya daha doğrusu artık günümüzdeki gelişmiş anayasal meşrutiyetlerde temsil olayının inanılmaz faydaları var. En önemli artı değer: Halk için birleştirici harç olmak. Rakip liderlerin başkan olmasından doğan yabancılaşmanın yaşanmaması. Bir örnek vereyim. Beyazların üstünlüğü düşüncesi ile yetişmiş beyaz Amerikalılarda siyahi Obama tam bir şok idi. Sonraki Trump’n Afrika kökenli Amerikalılara ve kısmen tüm dünyaya bir şok olduğu gibi.

Süreklilik, düzen ve boyalı basına eğlendirecek malzeme Kraliyette her daim var. Ve halkın çoğunluğu için masal ve meşgale. Bunun değerini küçümsememek gerek. Temsil yeteneği için de elverişli, her daim birkaç lisan bilen insanlar devleti temsil ediyorlar. Güç ise seçilmiş liderlerin elinde.

Nasıl her şeye hakim “Tanrı Kral”dan bu günlere geldiysek, kraliyetler de yaşamlarını sürdürmek için güncelleşmeye devam edeceklerdir. İngiltere’de fiyakalı kırmızı elbiseli muhafızların parasını tabii ki vergi ödeyen vatandaş ödüyor. Britanya’da yüzde kırklara varan miras vergisi var iken Charles bir şey ödemiyor. Bunlar muhtemelen önümüzdeki yıllarda daha modern hale geleceklerdir. Charles ve Diana ile evli iken aldattığı eşi Camilla ne kadar temsile elverişli onu önümüzdeki aylarda ve yıllarda göreceğiz. Belki de kendi deneyimlerini de değerlendirerek emekli olup tacı oğluna bırakmayı tercih edecektir.

Unutmamak gerek ki iki buçuk milyar insan Commonwealth denilen ve temsili Başkanları Kral Charles olan ülkelerde yaşıyorlar. Bunlardan elli altı ülke sadece Afrika’da.