Genel kurul, Trump ve dolandırıcılık

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 77. Toplantısında Brezilyanın alışıla gelmiş açılış konuşmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan altıncı sırada konuştu. Yaklaşık yarım saat süren konuşmayı; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun genel kurul sıralarında izledi.

Konuşmanın ana başlıkları, Ukrayna’nın işgali, Suriye’deki iç savaş ve buna bağlı olarak mültecilerin durumu, İran – Irak nükleer anlaşması, Ortadoğu’da barış, Libya, Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşanan sorunlar, Yunanistan, Afganistan’daki son gelişmeler, Azeri – Ermeni çekişmesi, Pakistan ve Hindistan arasındaki Keşmir sorunu, Ankaralı Müslümanlar, Çin ve Uygur Türkleri gibi çok sayıda dünyada yaşanan sorunları aktardı.

Suriye’de kalıcı çözümün bulunmasının elzem olduğunun altını çizen Erdoğan, “Çözümsüzlük, bölgede güven ve istikrarı ve de Suriye’nin toprak bütünlüğünü daha fazla tehdit etmektedir” diye konuştu ve devam etti. “Güvenlik güçlerimize terör saldırıları gerçekleştiren, Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK ve türevlerine karşı kayıtsız kalmamız beklenemez. Terör örgütünün ismi değiştirilerek meşrulaştırılmaya çalışanların bir an önce hatalarından dönemeye çağırıyoruz. Terör örgütlerine karşı gerekeni yapmaktan asla çekinmeyeceğimizi tekrar kuvvetle belirtiyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin de ülkelerine güvenle ve onurları ile birlikte dönmelerini temin etmek için gerekli şartları temin etmekte üzerimize düşeni yapıyoruz.” dedi.

 BM Genel kurulunda Başkan Erdoğan başta Yunanistan olmak üzere kendi tarzında yüklendiği konuşmaların etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bu arada hazır herkes bir aradayken “Ne oldu yahu şu bizim F16’lar?” diye sorası geliyor ama muhatap kim olacak orası muallakta…

***

ABD’de ara seçimler heyecanı sürüyor!

Seçimde aday olması beklenen eski Başkan Donald Trump, Cumhuriyetçilerin gelecek dönemki yıldızlarını seçmekle övünüyor! “Kampanya yürüttüğüm ve/veya Desteklediğim adaylar mantıklı olduğu müddetçe kazanacaklar!” diye açıklamadan da geri kalmadı.

Ön seçimler baz alındığında keçi lakaplı eski başkanın desteklediği %92 oranında başarılı oldu. Florida’daki baskına uğrayan evinden kendisini “desteklerin kralı” ilan eden Trump 39 Eyalette yapılan ve neredeyse 200 seçimde yarışa ağırlığını koydu ve Senato, Meclis veya Eyalet valiliği için yarışan Cumhuriyetçi adayları destekledi.

8 Kasım 2022’de yapılacak ara seçimler, kongre ve eyalet genelinde kilit pozisyonlara kimlerin hakim olacağını belirleyecek.

***

Bir de dolandırıcılık haberi vereyim. ABD’de savcılar 47 kişinin Covid salgını sırasında yapılan yardımları “yanlış beyanda bulunarak alan” ve hedeflenen parayı kendi zevklerine göre kullananları tespit ettiğini açıkladı.

Çocuklara yardım için bağışlanan 250 milyon dolarlık yardımı “çaldıkları” iddia edilen 47 kişinin bu paraları lüks ev, araba ve tüketim malzemeleri alarak kullandıkları söyleniyor. Minnesota Eyaletinde kar amacı gütmeyen “Geleceğimizi Besliyoruz” ihtiyaç sahibi çocuklara bağış yapmak için hükümet yardımına başvurdu. Kurucu Aime Bock, parayı farklı amaçlar için kullandıkları iddialarını reddetti.

Adalet Bakanlığının açıklamasına göre kuruluş üyesi bulunan 47 kişinin bu para ile başta Türkiye, ABD ve Kenya olmak üzere özel mülkler satın aldığı; uluslararası seyahate çıktığı da açıklamada yer alıyor.

Bu günlük bu kadar!

Haftaya kadar sevgiyle kalın…