Batı, Ukrayna’yı daha hızlı silahlandırmalı

Putin daha çok askeri kuvveti Ukrayna işgaline karşı göndereceğini açıklarken yabancı basın alarma geçti. Dört bir yandan ülkelere Ukrayna’yı daha hızlı silahlandırma çağrısı yapılırken Rusya’nın geri adım atmaması, yaptırımların yetersizliğini bir kere daha göstermiş oldu.

Economist durumu şu sözlerle ele alıyor, “Vladimir Putin’i anlamak için düşmanları hakkında söylediklerini dinleyin. 21 Eylül’de Ukrayna’yı işgal eden adam, Batılı güçlerin ‘isteklerini diğer ülkelere agresif bir şekilde empoze ettiğini’ söyledi. Milyar dolarlık sarayı olan adam, Rusya’nın ‘yağmalanmasını’ istiyorlar, dedi. ‘Nükleer şantaja bile başvurdular’ dedi ve Ukrayna’nın, Rusya’nın çaldığı toprakları geri almaya çalışması halinde nükleer bir yanıt vermekle tehdit etti.

Rusya’nın despotu, savaş alanında küçük düşürücü geri dönüşlerin ardından güç sinyali vermeye çalışıyor. Ukraynalıların bir blöf olarak reddettiği nükleer tehdidin yanı sıra, işgal gücünü güçlendirmek için asker gönderme açıklaması yaparak kısmi bir seferberlik emri ve bu hafta sonu referandum düzenlemeyi planlayan Ukrayna’daki ‘kukla cumhuriyetlere’ destek sözü verdi; Rusya tarafından ilhak edilecek. Referandum açıklamasıyla üç gün önceden çağrılan bu sahte oylar, Putin’e Ukrayna’nın Donbas’taki saldırılarını Rusya’nın kendisine yönelik saldırılar olarak ele alması için bir mazeret sunacak ve teoride nükleer misillemeye davetiye çıkarabilecek. Putin, feci savaşını ikiye katlıyor.’’

Buna karşılık, Putin cephesinden gelen konuşmaların keskinliğinin, güç yerine paniğe işaret ettiği düşünülüyor. Putin’in savaş alanındaki gafları, Rusya’daki tartışmasız komuta emirlerinin uygulanmasında ilk çatlaklara neden oldu. Televizyon yayınları sürekli savaş hakkında yalan söylese ve alternatif sesler susturulsa da, Ukrayna’daki gerçek şimdi Rus oturma odalarına yansıtılan fanteziden o kadar farklı ki, Putin’in hikâyesini düz tutması zor. Bu yüzden yurtdışındaki bilgi savaşı da zayıflıyor olabilir.

Anlayacağınız, Putin Ukrayna’yı işgal ettiğinde, buna katlanılacağını düşündü. Şimdi, uzun bir mücadele için yürekten yoksun olan Batılı destekçilerinin silah sevkiyatlarını keseceklerini ve Ukrayna’ya barış için dava açma baskısı yapacaklarını umuyor. Batılı destekçiler bunu yapmamalılar. Putin güç göstermeye çalışıyor, çünkü zayıflıyor ve Rus halkı bunu hissetmiyor değil…

Ukrayna savaş alanında ivmesini korumalıdır. Rus vatandaşları, Putin’in kaybettiğini ve kazanamayacağını anladığında barış gelecek.