Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2022 kazananları açıklandı

Günışığı Kitaplığı'nın düzenlediği ve 12 yıldır Türkiye'nin dört bir yanından 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Zeynep Cemali Öykü Yarışması'nın 2022 sonuçları belli oldu.

Gezegenimiz ve uzay hakkında çarpıcı bilimsel gelişmelerin ve keşiflerin gerçekleştiği 2022 yılında, yarışmaya yüzlerce öğrenci “Uzay” temalı öyküleriyle katıldı. 
 
Edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2022 öykülerini Burcu Aktaş, Murat Özyaşar, Ömer Açık, Sibel K. Türker ve Dr. Müren Beykan’dan oluşan seçici kurul değerlendirdi. Ülkenin her köşesindeki okullardan Günışığı Kitaplığı’na ulaşan yüzlerce öykünün arasından 4 genç öykücünün eseri ödüle değer görüldü.
 
İzmir’den “Uzaynet” öyküsüyle Ali Utku Çakır (6. sınıf), Isparta’dan “Uzayı Kim Taşıyor?” öyküsüyle Azra Irkılata (7. sınıf), Kırklareli’nden “Akıl Hastanesi” öyküsüyle Fulya Er (7. sınıf) ve Ankara’dan “Çocuksu Hasret” öyküsüyle Duru Aydın (8. sınıf) 2022’nin ödüllü genç öykücüleri oldu.
 
Yarışmada dereceye giren 4 öyküyle birlikte, dikkati çeken 7 öykü de “Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2022 Ödüllü Öyküler Kitapçığı”nda yayımlanmaya değer görüldü.
 
Yarışmanın 2022 Ödül Töreni, 19 Kasım Cumartesi günü Günışığı Kitaplığı’nın yıllık yayıncılık konferansı 12. Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında çevrimiçi gerçekleşecek. Konferans, bu yıl “iklim krizi” odağında ilk kez tematik olarak düzenlenecek.