Yorgancılar: Seçimi kazanırsam, kazanan EBSO olacak

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) yeniden başkanlığa aday olacağını hatırlatan Ender Yorgancılar, “Seçimi kazanırsam, kazanan EBSO olacak. Kazandığımız ödüller artacak, çıta daha yukarı çıkacak. Çünkü ben hayal satmıyorum; hedef koyuyorum” dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak, sürdürülebilir kalkınmaya dair önerileri paylaşmak ve 2018-2022 çalışma döneminde gerçekleştirilen faaliyetlerin özetini aktarmak üzere Swiss Otel’de basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Yorgancılar, enflasyonun tüm dünyada olduğunu fakat genel olarak bakıldığında euro bölgelerinde 9,1 olan enflasyonun Türkiye’de yüzde 80 olduğuna dikkat çekerek, “Ülkemizdeki esas sıkıntı TÜFE ve ÜFE arasındaki makasta. Yüzde 80 ile yüzde 143 arasında olan makası maalesef durdurabilecek noktada değiliz. Bir ürün 100 dolarsa bunun yüzde 70’i yani 70 doları ithale bağlı. Kalan 30 dolarını yurt içinden temin ediyorsunuz ancak yüzde 30’un yüzde 70’i de ithalata bağlı. Geriye kalan yüzde 9’luk kısım Türkiye’nin Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 143’lere geldi. Ben de sanayiciyim ve kağıt alıyorum. Bakıyoruz ki her ay aldığımız fiyat farklı. Tüm bunlara baktığımızda rakamların bu noktaya gelmesi gayet doğal. Bunlar yukarıya çıktıkça üretim maliyetleri de yukarıya çıkma durumu ile karşı karşıya kalıyor” dedi.  

“İzmir’de deniz üstü RES’ler kurulmalı”

Türkiye’nin kendi enerjisini üretmesi gerektiğini vurgulayan Yorgancılar, “Çare kendi enerjimizi üretmek. Bugün bunun önemini Almanya’da görüyoruz. Bizim enerjimiz, jeotermal, güneş enerjisi santralleri, Rüzgar Enerjisi santralleri, hidroelektrik santralleri ve doğalgaz. Bizim enerjimizin yüzde 75’i doğalgazdan karşılanıyor. 300 gün güneş alan, etrafı denizlerle çevrili İzmir’de deniz üstü tesislerin yapılması son derece önemlidir ve bir an önce yapılmalıdır. Sürekli rüzgar alan deniz üstü alanlara RES’lerin kurulması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“Yeni bir heyecan lazım”

Türkiye’nin büyümesinin üretimine bağlı olduğunun altını çizen Yorgancılar, “Üretim yoksa kalkınmak, istihdam hayal. Üretimin desteklenmesi gerekiyor.  Yapısal bir reforma ihtiyaç var. 1998-2001 yılları arasında kişi başı mili gelir yüzde 6,2 büyüme ile devam ederken 2012-2021 de yüzde 4,8’e doğru gerilemesi durumunda bize yeni bir heyecan lazım. Bu üretim ve istihdam odaklı olmalı. Üretim yapıldığı müddetçe Türkiye büyüyor. Türkiye ürettikçe işsizlik aşağıya iniyor, ihracatımız da buna paralel artıyor” diye konuştu.

“Niteliksel bir sıçrama gerekiyor”

Türkiye’nin dünyada rekabet edebilmesi, yabancı yatırımcıyı buraya çekebilmek için mutlaka niteliksel bir sıçrama yapılması gerektiğini dile getiren Yorgancılar, “Hukukun üstünlüğü, liyakatin esas alınması, nitelikli eğitim, demokrasi kültürünün yerleşmesi gibi adımların olmazsa olmaz” olduğunu söyledi.

“Ar-Ge Merkezleri gözden geçirilmeli”

Ar-Ge merkezlerinden beklenenin alınamadığını belirten Yorgancılar, “1250 tane Ar-Ge merkezini ortaya çıkarmışız ama bu AR-Ge merkezleri bir şey vermemiş ülkemize. Ar-Ge merkezleri Ür-Ge merkezi olmuş. Teknolojiyi büyütmek için okullara başvurmanız lazım. Kore eğitim sistemi ile bu hale geldi. Dünyada 2 eğitim modeli var: Finlandiya ve Kore modeli. Teknoloji üretemiyorsak satın alacağız. Bulamıyorsak da araştıracağız. Bunları okullarımızda üniversitelerimizde yapacağız. Biz hala dünya ticari başarımızı artıramadıysak; Ar-Ge Merkezi katma değer sağlayamamışsa bu sistem yeniden gözden geçirilmeli” ifadelerini kullandı.

Eğitim vurgusu

Eğitimin önemine vurgu yapan Yorgancılar, “Kodlamanın her okulda eğitici ders olarak verilmesi gerekiyor. Eğitim sistemi çok farklı bir sistem. Münih’e gittiğimizde Mercedes’in içinde meslek lisesi vardı; hayalimiz bu. Çocuklar hem okuyor hem çalışıyor.  Yarın Aliağa’da biz de bu tür bir meslek lisesi açacağız. Tam bir kompleks halinde. Aliağa OSB 10,5 milyon metrekare. Yüzde 80’i dolmuş bir şekilde. Herkesin ana sıkıntısını ara eleman. Orada okusun, istediği meslek grubunda eğitim alsın ve mezun olunca işi hazır. 2015’ten beri eğitim ve üretimi vurguladık. Ancak bakıyoruz ki 2 yılda bir milli eğitim bakanı değişiyor. Biz bunu ancak uzun süreli bir planlama ile yapabiliriz.” şeklinde konuştu.

 “Çıta daha yukarı çıkacak”

Başkanlığa yeniden aday olma sebeplerini sıralayan Yorgancılar, “Başta aday olmayacağımı ifade ettim ama kendi içimizde yaptığımız değerlendirmede tüm arkadaşlarımız yeniden devam etmemiz gerektiğini söylediler. Diğer sebep de İzmir Ticaret Odası  Başkanı Mahmut Özgener ve İzmir Ticaret Borsası Başkanı  Işınsu Kestelli ile devam eden projelerimiz var. Bunlara devam edeceğiz.  Ve son olarak da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, devam etmem gerektiğini özellikle ifade etti” dedi. Kazandığı takdirde kazananın EBSO olacağını söyleyen Yorgancılar, “Çıta daha yukarı çıkacak. Ödüllerimiz artacak. Çünkü ben hayal satmıyorum. Hedef koyuyorum o hedefi gerçekleştirmek için çalışıyorum. Hedef ölçülebilir olmalıdır. Biz bölgemiz ve ülkemizde en iyi oda seçildik. Hedeflerimizi gerçekleştirdik; hayaller peşinde koşmadık. Başımızı önümüze eğmeden bu zamana kadar devam ettik” diye konuştu. EBSO Başkanlığına aday olacağını açıklayan Mustafa Karabağlı’ya da başarılar dileyen Yorgancılar, “Bir tane rakibimiz var. Mustafa Kardeşimiz. EBSO’da tabii ki herkes aday olabilir. Kendisine başarılar diliyorum” dedi.

Yorgancılar, yeniden başkanlığa seçilirse çalışmalara bina ile başlayacağını dile getirerek, “Yeniden seçilirsem sabah nereden başlayacağımı biliyorum. Seçimler biter bitmez binayı yapacağız. Çalışma gruplarımızla sanayide eğitim ağırlıklı hazırladığımız projelerimiz var. Öncelikle tabii seçilmek lazım” ifadelerini kullandı.