Halil Arda’ya Erdoğan’a hakaretten hapis istemi

CHP'li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda hakkında "zincirleme şekilde Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istendi

CHP’li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda hakkında kendisine ait olduğu iddia edilen sosyal medya mesajları nedeniyle açılan davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Arda’nın “zincirleme şekilde Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 8 yıl 2 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. 

İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada taraf avukatları hazır bulunurken, Belediye Başkanı Arda duruşmaya gelmedi. Hakim, davaya konu mesajların yer aldığı Facebook hesabının kime ait olduğunun tespit edilmesiyle ilgili yazıya ABD makamlarından verilen cevapta, hesabın tespit edilemediğinin bildirildiğini aktardı. Halil Arda’nın avukatı Ayşe Zübeyde Aydın, ilgili yazıyla böyle bir hesabın bulunmadığının bildirildiğini kaydederek, müvekkilinin beraatini talep etti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Gülşen Gezici ise eldeki kanıtların sanığın suçu işlediğini gösterdiğini iddia ederek Arda’nın cezalandırılmasını istedi.

Cumhuriyet savcısı, duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı, davaya konu mesajlarda “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “Halkın bir kesimini alenen aşağılama”, “Dini değerleri alenen aşağılama ve suçu ve suçluyu övme” suçlarının yasal unsurlarının oluşmadığını kaydederek Arda’nın bu suçlardan beraatini talep etti.

Arda’nın “zincirleme suç” oluşacak şekilde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu işlediği kanaatine vardığını belirten savcı, sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 299/1-2 ve 43. maddeleri gereğince 1 yıl 5 ay 15 günden 8 yıl 2 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İddia makamı, sanık hakkında seçme ve seçilme ehliyetinden yoksun bırakılmasını içeren Türk Ceza Kanunun 53. maddesinin uygulanmasını talebini de mütalaasında belirtti. Sanık avukatının mütalaaya karşı savunma yapmak için süre istemesinin ardından duruşma, 20 Aralık’a erteledi.