Küresel piyasalarda Fed gerilimi

Küresel piyasalarda nefesler tutuldu. Fed’den 75 baz puan faiz artışı beklense de 100 baz puanlık bir artış göz ardı edilmiyor.

Fed’in bu akşamki faiz kararında güçlü bir sıkılaştırma adımı atacağı beklentisi ABD’de tahvil getirilerinin yükselmesine neden olurken, Wall Street Borsaları Salı günü düştü. S&P 500 yüzde 1,13, Nasdaq 100 yüzde 0,85 kayıpla günü tamamladı. S&P 500 endeksi Ağustos ayında ulaştığı tepe seviyesinden yüzde 10’un üzerinde düşüş kaydetti.

ABD borsaları ilk vadeli işlemlerde sınırlı bir toparlanma eğilimi gösteriyor. ABD tahvilleri içinde Fed’in faiz kararlarına en hassas vade olan 2 yıllıkların getirisi yüzde 4’e yakın seyrediyor.

Salı günü yüzde 0,40 yükselişle 1.312,9 seviyesinden kapanan Bloomberg Dolar Endeksi rekor seviyesine yaklaşmış durumda. Asya’da borsaları, Wall Street’te Salı günü yaşanan kayıpları takip ediyor.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) daha önceden duyurmadığı bir tahvil alım operasyonu ile yarınki faiz kararı öncesinde tahvil getirileri üzerinde yukarı yönlü baskılara karşı önlem almaya çalıştı.

Salı günü dolara karşı yüzde 0,4 düşen Japon yeni bu sabah kayıplarını koruyor. Japon Nikkei 225 endeksi de yüzde 1,32 aşağıda. Benzer şekilde Hong Kong Hang Seng ile Çin CSI 300 endeksleri sırasıyla yüzde 1,67 ve yüzde 0,98 düşüyor.

Ukrayna’da Rusya’nın kontrolündeki yönetimlerin seçim kararı alması ile jeopoitik tansiyonun yükselmesi de piyasalar üzerinde etkili oluyor.