Mark Zuckerberg’in serveti düşüşte

Geçen yıl şirketinin adını değiştiren ve yatırımlarını Metaverse'e yönlendiren Mark Zuckerberg servetinden 71 milyar dolar kaybetti.

Mark Zuckerberg’in Metaverse’e dönüşü, gerçek dünyada ona pahalıya mal oldu. Hemen hemen her ABD teknoloji devi için zorlu bir yıl olsa da Meta’nın CEO’sunun servetinde yaşadığı kayıp dikkat çekici. 

Zuckerberg bu yıl servetinin yarısından fazlasını kaybetti.  Zuckerberg şu anda 71 milyar dolar kaybederek 55,9 milyar dolarlık net servetiyle, üç Walton ve Koch ailesinin iki üyesinin arkasında 20. sırada yer alıyor. Bu Zuckerberg’in 2014’ten bu yana listede şimdiye kadar gerilediği en düşük nokta. 

İki yıldan kısa bir süre önce, 38 yaşındaki Zuckerberg’in serveti 106 milyar dolardı ve Jeff Bezos ve Bill Gates’in daha büyük servetlere sahip olduğu seçkin bir küresel milyarderler grubu arasındaydı.  Zuckerberg’in serveti, şirketin hisselerinin 382 dolara ulaştığı Eylül 2021’de 142 milyar dolarla zirveye ulaştı. Ertesi ay Zuckerberg, Meta’yı tanıttı ve Facebook olan şirketin adını değiştirdi. Teknoloji evrenindeki yerini bulmaya çalışırken yokuş aşağıya doğru gitmeye başladı.