İran’da genç bir kadının gözaltında ölümünün ardından başlayan gösteriler sürüyor

İran’da, 'örtünme kurallarına uymadığı' gerekçesiyle ahlak polisinin gözaltına aldığı kadının ölmesinin ardından başlayan protestolar sürerken, Birleşmiş Milletler (BM) gösterilerin şiddetle bastırılmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Başkent Tahran ve Meşhed kentinde genç kadının gözaltında ölümü protesto edildi.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Tahran’ın merkezinde “Hicap Sokağı’nda yüzlerce kişinin, yönetim aleyhine sloganlar atarak, genç kadının ölümünü protesto ettiğini ve gösteri sırasında bazı kadınların baş örtülerini çıkardığını duyurdu.

Fars Haber Ajansı, polisin gösteriye katılan bazı kişileri gözaltına aldığını, cop ve göz yaşartıcı gazla protestocuları dağıttığını duyurdu. Tashim Ajansı, ülkenin kuzeydoğusunda Meşhed kentinde de buna benzer bir gösterinin gerçekleştiğini aktardı.

BM İnsan Hakları Temsilciliği görevini geçiçi olarak yürüten Nada Al-Nashif ise salı günü yaptığı açıklamada, genç kadının gözaltında ölmesi ve ardından çıkan gösterilerin şiddetle bastırılmasından “endişe duyduğunu” bildirdi

Bu arada Tahran Polis Şefi Hüseyin Rahimi, yaptığı yeni bir açıklamayla güvenlik güçlerine yöneltilen suçlamaları bir kez daha reddetti.