On yıl sonra

On yıl sonra ne olacak? Konuşuyoruz. İddiaya bile girdim.

Merak ile seyrediyorum haberleri. Her gün falan değil!  Yaklaşık haftada bir gün. Her gün izlesem kafam daha da karışır diye endişeleniyorum.  Mesajlardan vs. zaten olan bitenden haberim oluyor. İlgimi çeken şey olunca google ile detay okuma, YouTube ile seyretme imkanı var. Birkaç ayda bir de eski sistem birkaç gazete alıp, okur gibi yapıyorum. BBC haber, Washington Post, NYT zaten haberler cep telefonuma geliyor.

  1. İddia Charles bu krallık işini yüzüne gözüne bulaştıracak mı? Bence evet. Bu kırmızı elbiseli muhafızları falan hep İngiliz vergi mükellefi ödüyor. Sakince ve çalışkan bir şekilde işini güzelce yapan II. Elisabeth’ten sonra oğlu işi yüzüne gözüne bulaştıracaktır sanıyorum. Elisabeth Kadın Hakları değişiminin de sembolü idi. Bakalım Charles, vasatlığın sembolü olarak ne yapacak? Bir İngiliz Başbakan’a saygısızlık yapıp zılgıtı yemesi bile muhtemel.

 Avustralya,  Karayip Adaları falan Commonwealth devletler topluluğundan ayrılacaklardır. Arkadaşlarla iddialara girdim bile. Beşer dolarlık iddialar, on yıl sonra sanıyorum 25 dolar para alacağım. Belli de olmaz tabii, insanlar abuk da olsa alıştıkları şeylerden kolay vazgeçmiyorlar.

  1. 15 Temmuz on yıl sonra nasıl anılacak? Burada doğrusu iddiaya falan girmedim. Ama bazı şeyler sanki farklı anılacaklar. 27 Mayıs’ı yaklaşık 20 yıl bayram diye kutlatmışlardı. O zamanki beyin yıkanması o denkli yoğun idi ki hala olaya DEVRİM diyenler var. Sanki bu 15 Temmuz bayramı konusunda da bilmediğimiz bazı şeyler var. Bilgi eksikliği de var.

6/7 Eylül konusunu bile açıklığa kavuşamadık bu kadar yıl sonra. İngilizlerin rolü biraz daha kesinleşti. Organize olduğu kesin.  57 seçimlerinde azınlıklar büyük çoğunlukla DP ye oy verdiler. Dış güçler hep bir şeyler deneyeceklerdir. Yönetenlerin kendi evlerini düzenli tutmaları en iyi sigorta!

  1. Türkiye’nin önünde olan seçim neticeleri nasıl olacak? Hazırlıklı olmak gerek diye ruhsatsız silah alan bile var. Ben sakince bir değişim olacak diye umuyorum. Son yirmi yılda servet dağılımında anlamlı değişiklikler oldu. Beklenmedik haberler her an gelebilir. Bu konut hamlesi sosyal devlet istikametinde anlamlı bir adım olacak mı? Türkiye konusunda iyimserim. Aklıselime inanmak en doğrusu.
  2. Çin, Rusya, Hindistan ve ABD çok merkezli bir dünya mı olacak? Yoksa ABD Doları hükümranlığı sürecek mi? Burada sanıyorum on yıl beklemeye gerek kalmayacak, şu an tam bir depremin ortasındayız. 2 yıl içinde taşlar bir şekilde yerine oturacaktır.