Güvenilir ürün damgasını vurdu

Pandemi döneminde yaptığı etkinlikler ile ses getiren ve 15 bin işletmenin Güvenilir 2023 İstanbul Projesi kapsamında farkındalık eğitimi almasını sağlayan Güvenilir Ürün Platformu bu defa Türkiye’nin en önemli etkinliklerinden biri olan WorldFood İstanbul Fuarı’nda sahneye çıktı.

Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul’da yapılan güvenilirlik paneli ve sonrasında gerçekleşen ödül töreni herkesin ilgisin çekti.

Fuar 25 farklı ülkeden 835 katılımcı, iki binin üzerinde marka ile 163 ülkeden 38 bin 358 profesyonel ziyaretçiyi buluşturdu. Her üç ziyaretçiden biri yurtdışından gelmişti. WorldFood Istanbul tam 30 yıldır devam ediyor. Bu haliyle gıda konusunda Türkiye’nin dev bir fuarı olmalı, herkes bu fuara göre kendini koordine etmeli arayışında olan sektörün bu taleplerine en yakın etkinliklerden bir olarak öne çıkıyor. Fuarda bu yıl “en az 1 milyar euroluk iş hacmi” hedefleniyordu… WorldFood İstanbul Direktörü Semi Benbanaste bu hedefin aşıldığını belirterek ve şu bilgileri paylaştı:

“Fuarlarımızda ticari hareketliliği etkileyen, iş hacmi hedefini geliştiren, Alım Heyeti Programı’dır. Bu yıl, önemli sayıda, 600’ün üzerinde profesyonel satın almacıyı İstanbul’da ağırladık. Bu sayede fuar öncesinde hedeflediğimiz 1 milyar euroluk iş hacmini aşarak, 1.2 milyar euro değerinde satış yapılmasına vesile olduk. Özellikle Türkiye’de üretim yapan yerli katılımcılarımızın bu pastadan büyük bir dilim aldığını söylemek isterim.”

Bu yıl yenilikçi yaklaşımlarda; sağlıklı atıştırmalık üretimi, fonksiyonel beslenme, kimyasal olmayan gübre ve toprak dostu zeytin üretimi ile yapay zekâ ile arıların sağlıklı çoğalarak ve besleyici bal üretimine yardımcı olma ile israfın önlenmesine yönelik çözüm ve servislerin sunulduğu fuara Güvenilir Ürün Platformu’nun etkinliği damgasını vurdu.

Gıda sektör gündeminin mercek altına alına alındığı Food Arena etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘’Üretim ve Tedarik Zincirinde Güvenilir Olmak” başlıklı panelde yapılan konuşmalar farklı kurumların bu konudaki bakış açılarını ortaya koydu.

Güvenilir Ürün Platformu Genel Sekreteri Elif Attape’nin açılış konuşması ile başlayan panelin moderatörlüğünü gazeteci Celal Toprak yaptı.

Panelde söz alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz geçmişe gönderme yaptı ve şu önemli noktanın altın çizdi:

“Balıkesir Osmanlıda İstanbul’un gıdasının tedarikçisi oldu. Bizim tam 960 adet kırsal mahallesi yani köyümüz var.  Burada yeniden tarım ve hayvancılık yaparak bu göreve talibiz. Bu gelişme İstanbul’a gıda tedariğinin en yakın bölgeden yapılması sağlar. Navlun fiyatlarının ürün yansımasını azaltır.”

Sonra başka bir noktanın altını çizdi ve ürün çeşitliliğini aktardı:

“Balıkesir, Karesi Beyliği diye geçen bir yer. 1870 yıllarda Balkanlar’daki o ulusal hareketler başlayınca. Her yerden göç alıyor. Balıkesir bu 1870 Balkanlar’dan gelen ve Kafkas’lardan gelen o göçler sayesinde nüfusu 2 katına çıkıyor. Ve burada farklı lezzetlerden ürün ortaya çıkıyor. Biz bu yüzden gastronomide çok iyi noktadayız. Bu yüzden 50 çeşit peynirimiz var. Bereketli toprakları sayesinde dağlarından bal akan, ovalarından yağ akan şehir diyoruz Balıkesir’e. 3 milyona yakın büyükbaş küçükbaş canlı varlığı olan 33 milyona yakın kanatlı varlığı olan bir şehirden bahsediyoruz. Zeytin ağaçları var… 1000 yıllık ağaçları var. 10 yıl önce ekilmiş ağaçlar da var. Ama değişmeyen bir şey var. Mesela bizim Körfez Bölgesi Ayvalık, dünyada İtalya ve İspanya ile yarışır. Demlenerek yemek yapan, ızgara kullanılmayan mutfağı çok güçlü… Balığı 1000 yıl önce tuzlanarak marina etmeyi başarmış bir kentten söz ediyoruz.”

Herkes başkan Yücel Yılmaz’ı dinledi ve anlattıklarını kurdukları dev stantta test etti. Balıkesir’in hemen yanında yer alan ve kardeş Aydın Ticaret Borsası etkinliği en hareketli standını açan İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz test edenlerden biriydi ve şu ifadeleri kullandı: İstanbul Balıkesir ile coğrafi yakınlığını daha fazla ticarileştirmeli.

Panelde ikinci konuşmayı yapan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özer sanki Ali Kopuz’un bu sözlerini duymuş gibi şu önemli cümleyi söyleyerek başladı konuşmasına:

“Yılların hayalini gerçekleştiriyoruz. İstanbul’un Anadolu yakasında gıda ticaret merkezi kuruyoruz. Bu İstanbul’un Anadolu ile yakınlaşmasını sağlayacak. İstanbul Ticaret Odası’nda da gıda komiteleri başkanlığını yürütüyorum ve bir hayalimizi gerçekleştirmiş olacağız.”

Aynı zamanda Güvenilir Ürün Onur Kurulu Başkanlığı’nı da yapan Ahmet Özer şu değerlendirmeyi yaptı:

“Güvenilir üründen ne anlamamız gerekiyor? Tabii ki gıda sektörüyle ilgili biz daha çok güvenilirlik üzerinde duruyoruz.”

Topkapı Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi güvenilirlik ve hile üzerinde durunca en ilginç konuşma ortaya çıktı. Aziz Hoca hile tarihini anlattı, Yunan, İngiltere’den hile örnekleri verdi ve şöyle devam etti:

“Hilesiz rekabet ortamında toplumun talebini karşılaması lazım. Hileyi ayırmak, saptamak gerçekten çok zor. Gerçek anlamda gıda hileli mi değil mi? Bunu saptamak o kadar kolay değil. Burada kontrol çok önemli. Kontrol sıklığının iyi belirlenmesi lazım. Yani yapanın yakalanacağını bilmesi lazım. Yakalanması için de kontrolün belirli bir sıklıkla yapılması lazım. Mesela Türkiye’de sanıyorum 700 bine yakın gıda işletmesi var… Bunların yılda bir kere bile denetiminin yapıldığını sanmıyorum. Sonuç olarak gıda endüstrisinde, tedarik zincirinin verimliliği, kârlılık ve güvenlik için hayati öneme sahiptir. Gıda tedarik zincirinde verimliliği, güvenliği ve üretkenliği artırmak için birçok fırsat vardır.”

Zirve’de EN’ler belirlenecek

Türkiye güvenilirlik konusunda çok önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 24 Ekim’de Crowne Plaza İstanbul Florya Hotel’de yapılacak Güvenilir Ürün Zirvesi’nde çok önemli konuşmacılar sektörlerle buluşacak. 33 sektörde Feed The Future Ödülleri verilecek. 100’e yakın bilim insanı, sektör önderinden oluşan jürinin seçimi ile belirlenecek ödüllere 350’ye yakın başvuru olduğu belirtiliyor. Güvenilir Ürün Platformu Genel Sekreteri Elif Attepe “Feed the Future Ödülleri ile Türkiye En’lerini seçiyor” değerlendirmesini yaptı. Etkinlikte ayrıca uluslararası katılım ile b2b görüşmeler de yapılacak.

 

Ödüllerini aldılar

Güvenilir Ürün Platformu’nun ardından sektör yetkililerinden oluşan seçici kurul şu kuruluş ve kişileri Güvenilirlik Plaketi verilmesini kararlaştırdı:

* İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca

* İstanbul Ticaret Borsası Genel Sekreteri Şule Karadeniz

* Akhisar Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu

* Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu

* Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş

* İHBİR Başkanı Kazım Taycı

* TAT Bakliyat Yönetim Kurulu Üyesi Nasip Memiş

* Lokman Ecza Deposu Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Öz

* Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Özmen

* Yayla Bakliyat Pazarlama ve İletişim Müdürü Nuray Erdoğan

* GLADER Başkanı Dr. Can Demir

* Perakende Çağı Dergisi Çağatay Kayhan

* NLKTECH Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Kurt

* Verde Zeytinyağı İhracat Direktörü Fatih Avan

* Siyez Evi Kurucusu Sevim Özsoy

* Yörük Ana İş Geliştirme Müdürü Gökay Adatepe

* Güres Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Güres

* Şekeroğlu İhracat Müdürü Kemal İlker Çelikkalkan