Erdoğan Biden ile görüşecek mi?

Yunan basınında da, Türk basınında da son birkaç gündür gündemden düşmeyen haberlerin başında ABD’de iktidar partili senatör ve Dış İlişkiler Komitesi üyesi Chris van Hollen’in, Yunan basınına verdiği “skandal” röportaj yer alıyor.

Van Hollen, Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesine verdiği röportajda, “Ankara’ya F-16 satışıyla ilgili şu an senato nerede duruyor?” sorusuna, “Bu soruyu yanıtlamak için biraz geçmişten bahsetmek gerekli. Hatırlarsanız Kongre, Rus S-400 sistemini satın aldıktan sonra F-35’lerin Türkiye’ye satışını haklı olarak reddetmişti. Ben de bu satışı engelleyenlerden biriydim ve bu süreçte aktif olarak rol aldım. Bu satın alma, diğer sorunlarla birlikte, Türkiye’nin tutarsız bir NATO müttefiki olduğunu ve F-35 programından çıkarılmasının haklı olduğunu kanıtladı” dedi.

Hollen, F-16’larla ilgili olarak ise, “F-16’ların yükseltilmesine ve yeni partilerin satışına gelince, Türkiye’ye bazı şartlar sunmalıyız. Örneğin, Türkiye F-16’larını Yunanistan gibi diğer NATO ülkelerinin hava sahasını işgal etmek için kullanmamalıdır. Bununla birlikte, IŞİD’le mücadelede desteklediğimiz YPG/SDG gibi Suriye’deki gruplara karşı da bu silahların kullanılmaması şart koşulmalıdır. Kısacası, F-16’ların herhangi bir satışı veya yükseltilmesi için açık koşullar gerekmektedir. Kongre, F-35 konusunda kontrolü ele aldı ve sizi temin ederim ki, F-16 konusunda da aktif olarak yer alacaklar.” dedi.

Hollen’in Yunanistan ve Türkiye’de ses getiren bu röportajıyla ilgili en ilginç detay ise ABD basınında bu röportaja yönelik tek bir haber dahi yapılmamış olması…

Konuya ilişkin haber veya eleştiri yazısı olmaması, ABD’nin genel duruşunun van Hollen’ın fikirleriyle çakışması olabilir mi?

Gündemde olan bir diğer soru ise Başkan Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın görüşüp görüşmeyecek olması. Haber ajansı Reuters’ın haberine göre “Üst düzey bir Türk yetkili Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ile Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bu ay yapılacak bir toplantının görüşüldüğünü, gündemde Türkiye-Rusya ilişkileri, ABD silahları ve Ukrayna ve Suriye’deki çatışmalar olduğunu söyledi.’’

Batılı eleştirmenler Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşındaki duruşunu, “Rusya’nın işgalini eleştirerek ve Ukrayna’ya silah göndererek, Batı yaptırımlarına karşı çıkarak ve Rusya ile ticaret, turizm ve yatırımı sürdürerek Moskova ve Kiev arasında bir denge kurmaya çalıştı’’ olarak tanımlıyor.

Biden ve Erdoğan en son Haziran ayı sonunda Madrid’de düzenlenen NATO zirvesinde bir araya geçmişti. Zirvede Türkiye Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesi karşısındaki vetosunu kaldırmıştı.

Zirvenin sonunda Biden, “ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışını desteklediğini ve satış için gereken kongre onayının alınabileceğinden emin olduğunu’’ söylemişti.

Reuters’a göre ABD Kongresi’nin Türkiye’ye karşı tutumu son yıllarda Türkiye’nin Rus yapımı S-400 alımı ile beraber ABD yaptırımlarını tetiklemesi ve ardından Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılması ile beraber giderek kötüye gitti.

Şimdi ise masada Suriye’de YPG üzerinden anlaşmazlık ve Türkiye-Rusya ilişkileri var.

Eleştirmenler, “Doğu Akdeniz’de gergin ilişkilere yol açan Türkiye- Yunanistan ilişkilerinin de tartışmaya açılmasının muhtemel olduğunu’’ vurguluyor.

Anlayacağınız Birleşmiş Milletler toplantısı için ABD’ye gidecek olan Erdoğan’ın Biden ile görüşmesi olacak mı belirsiz, fakat olursa görüşmenin kısa olmayacağı kesin.