Sürdürülebilirlik Mücevher Fuarının kadrajında

Küresel iklim değişikliklerinin her geçen gün artması doğayı ne kadar korumamız gerektiğinin de önemini bizlere hatırlatıyor. Çevre dostu ürünlerin tercih edilmesi, sürdürülebilirlik anlayışında farkındalık yaratmak artık organizasyonlar içinde büyük hassasiyet arz ediyor.

Istanbul Jewelry Show, sürdürülebilirlik ile alakalı çalışmalarını 3 temel noktaya dayandırıyor: Sürdürülebilir kalkınmaya ilham vererek sektörümüze yardımcı olmak, fuarı her geçen gün daha fazla çevreye duyarlı hale getirmek ve sosyal sorumluluklarını bilerek fuarı gerçekleştirmek. Fuar, sürdürülebilir kalkınmaya ilham vererek mücevher sektörüne yardımcı olmak amacıyla tasarımcılara, atölyelere, meslek lisesi ve üniversitelere destek veriyor.

Fuarda çevreye duyarlı bir çok çalışma, konunun önemine dikkatleri çekiyor. Etkinliğin karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla; basılı materyallerin azaltılması, yaka kartlarını ve fuar halılarını geri dönüştürülmesi, LED teknolojisi kullanarak elektrik tasarrufu sağlanması, kağıt kullanımını azaltmak için ziyaretçi anketlerini tablet aracılığıyla online yapılması, CO2 emisyonunu en aza indirmek adına katılımcı ve ziyaretçileri, fuar alanına toplu taşıma ile ulaştırılması gibi detaylar ön plana çıkıyor.
En son organize edilen Mart 2022 fuarında, 98 ton çöp toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı. Fuar alanındaki yiyecek-içecek alanlarında plastik kullanımını minimuma düşürüldü ve yeniden kullanılabilen ürünlerle servis yapılması sağlandı. Fuar dönemi kullanılmayan yiyecekler ise ilgili hayvan barınaklarına bağışlanması için ayrıştırıldı.

Istanbul Jewelry Show Yenilenebilir Enerjiden Güç alıyor!
Fuar, 2022 yılı itibari ile yenilenebilir elektrik kullanımına geçerek Informa Markets’in karbon ayak izini Net Sıfıra yaklaştırma yolculuğuna katkı sağlıyor.
Fuar, sadece organize ettiği sektöre değil, çevre bölgesine yaptığı katkı ile de göz dolduruyor. Yerli yeme-içme firmalarıyla çalışan organizasyon, ziyaretçi ve katılımcılarını fuar alanına yakın konaklama opsiyonları önererek hem fuar alanı çevresindeki ekonomiye katkı sağlıyor hem de ulaşım süresini azalarak katılımcı ve ziyaretçilerin karbon ayak izinin azaltılmasına destek oluyor.
Yıl boyunca sürdürülebilirlikle alakalı tüm çalışmalarınının sonuçlarını paydaşlarıyla paylaşan fuar, etkinlik katılımcılarına ve ziyaretçilerine sürdürülebilirlikle alakalı bilinç yaratılmasına da destek sağlıyor. Fuar katılımcılarının stantlarının yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilirlik odaklı ürünlerle hazırlanması konusunda çağrıda bulunuyor ve gerekli kural düzenlemelerini hayata geçiriyor.
6-9 Ekim 2022’de İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar, her geçen yıl sürdürülebilirlikle alakalı sorumluluklarını arttırırken, bulunduğu sektöre de sürdürülebilir bir ekosisteme geçisi konusunda bilgi akışı sağlamaya devam ediyor.