Fransız Sarayı’nda bienal gecesi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 17. İstanbul Bienali'nin resmi açılış töreni, Fransız Sarayı Bahçesi'nde yapıldı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, açılıştaki konuşmasında, bienalin hazırlıklarının salgın döneminde yapıldığının altını çizerek, “Bienalde yer alan çalışmalar, bizi sanatın hayatla ilişkisini yeniden düşünmeye davet ediyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile etkinliğe katkısı bulunan tüm kişi ve kurumlara teşekkür eden Eczacıbaşı, “İKSV olarak, İstanbul Bienali’yle özgün ve özgür bir güncel sanat platformu yaratabildiğimiz için sevinç ve kıvanç duyuyoruz. İKSV’nin 50. yılına ulaşmasında büyük emeği geçen, İstanbul Bienali’nin 35 yıllık yolculuğunun her adımında izi olan sanatçılara, küratörlere, izleyicilerimize ve ekip arkadaşlarımıza burada bir kez daha teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak İKSV’nin kültür sanat alanında yaptığı çalışmalarda her zaman yanında olmaktan ve katkı sağlamaktan duyduğumuz memnuniyeti özellikle belirtmek istiyorum. Kültür ve sanat hayatımızın gelişimi, özellikle İstanbul’umuzun dünyada kültür sanat sahnesinde güçlü bir hale gelmesi için, el ele vererek yapmış olduğumuz çalışmalarda elbette İKSV’nin de önemli bir katkısı var. Son 20 yılda İstanbul’umuzun her köşesinde, özellikle de Beyoğlu kültür yolu rotası üzerinde, pek çok mekanın restorasyonunu da gerçekleştirip kültür altyapısı ve sanat için daha fazla mekan üretmeye çalıştık” diye konuştu.