Öztrak TÜİK’in işsizlik verilerine tepki gösterdi

TÜİK'in açıkladığı işsizlik oranlarını değerlendiren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "TÜİK’in resmi işsiz sayısı, temmuzda 113 bin kişi azalarak 3 milyon 445 bine gerilemiş. İlk bakışta tablo elbette sevindirici. Ama şeytan da ayrıntıda gizli" dedi.

Sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 10,1 olarak açıkladığı temmuz ayı işsizlik oranını değerlendiren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Türkiye, bugün sadece işsizlikle değil, bu beceriksiz rejimin sebebi olduğu yüksek enflasyonla da sınanıyor. Birbirinden beter bu iki bela, milletimizi sefalet tuzağına hapsediyor. Türkiye’yi sefalet şampiyonu yapıyor. Sorunun sebebi olan, çözümü olamaz. Çare belli; değişim” dedi.

Öztrak açıklamasında şunları söyledi:

“İşsizliğe, bu dünyada yaşanan ‘küçük kıyamet’ denir. İşsizi olan evde huzur olmaz. Evde yüzler gülmez. O ailedeki insanlar, yaşayan ölülere döner. İşsizlik, ekonomi için de büyük bir kayıptır. Ekonomik potansiyelin kullanılamamasıdır. Beşeri kaynakların israfıdır. TÜİK’in resmi işsiz sayısı, temmuzda 113 bin kişi azalarak 3 milyon 445 bine gerilemiş. İlk bakışta tablo elbette sevindirici. Ama şeytan da ayrıntıda gizli. ‘Daha fazla süre çalışmak isteyen’, ‘iş bulma ümidini yitirdiği için iş aramayan’ yurttaşlarımızı da kapsayan ‘gerçek işsiz’ sayımız, temmuzda 781 bin kişi artarak 8 milyon 415 bine çıkmış. Gerçek işsiz sayısında tek ayda, bu boyutta artışı pandemiden bu yana ilk kez görüyoruz.

Anlatılan büyüme masallarına rağmen, işgücü piyasasında koşulların sıkılaştığı anlaşılıyor. Haftada 40 saatten çok çalışmak istediği halde çalışamayan (eksik istihdam), iş bulma ümidini yitirdiği için iş aramaktan vazgeçenlerin sayısı artıyor. İşgücü piyasasındaki koşulların sıkılaştığını, işgücüne katılım oranındaki düşüş de teyit ediyor. Ekonomimiz güya büyürken çalışma çağındaki insanlarımız nedense işgücü piyasasına daha az giriyor. Bu da TÜİK’in resmi işsiz sayısının azalmasına destek veriyor. Küçük bir örnek: İşgücüne katılım, temmuzda yüzde 52,6 yerine mayıstaki yüzde 53,4 seviyesinde kalsaydı, resmi işsiz sayısı 3 milyon 445 bin yerine 3 milyon 949 bin kişi olacaktı. Son iki ayda işgücüne katılımdaki 1 puandan az bir düşüş, resmi işsiz sayısını 504 bin aşağı çekmiş. Türkiye, bugün sadece işsizlikle değil, bu beceriksiz rejimin sebebi olduğu yüksek enflasyonla da sınanıyor. Birbirinden beter bu iki bela, milletimizi sefalet tuzağına hapsediyor. Türkiye’yi sefalet şampiyonu yapıyor. Sorunun sebebi olan, çözümü olamaz. Çare belli; değişim!

TÜİK yine bir mucizeye imza atarak temmuz ayı için işsizlik rakamlarını 3 milyon 445 bin olarak açıklamıştı. Öte yandan İŞKUR’a kayıtlı 3 milyon 578 bin işsiz var. DİSK-AR’a göre ise işsiz sayısı 8,5 milyon.”