İranlı modacı asit saldırısına uğrayan kadınları model olarak seçti

Kadının dış güzelliğinin ötesinde bir güzelliğe sahip olduğuna inanan Amen Hademi ülkede toplumsal bir sorun haline gelen saldırılara karşı bireysel olarak mücadele ediyor.

İran’da her yıl çok sayıda kadın asit saldırısına uğruyor. Nedenleri ve kişiler değişse de saldırılardaki temel amacın kadının güzelliğini elinden alıp onu toplumun dışına itmek olduğu değerlendiriliyor. Anlaşamayan eşler, evliliğe müdahale eden aileler, hesapları beğenmeyen patronlar, evlilik teklifi reddedilen gençler ve daha birçok etken öne sürülse de saldırganların hedefinin aynı çerçevede olduğu belirtiliyor. Saldırıya uğrayan kadınların rehabilitesi için devlet ve sivil toplum kuruluşları çeşitli projeler yaparken mağdurlara destek olmaya çalışan çok sayıda vatandaş da bulunuyor.

Asit saldırısına uğrayan kadınlara bireysel destek olmaya ve farkındalık oluşturmaya çalışanlardan biri de başkent Tahran’da elbise tasarımı yapan Amen Hademi. Modacı Hademi, iş yerinde model mankenler yerine asit saldırısına uğrayan kadınları çalıştırıyor. Kadının “dış güzelliğinin ötesinde bir güzelliğe sahip olduğuna” inandığını dile getiren Hademi, asitli saldırının failinin, kurbanı olarak gördüğü kadının güzelliğini kendince elinden almayı hedeflediğini ifade etti.