Porsche’un Formula 1 hayalleri suya düştü

Porsche, İtalya Grand Prix'i öncesinde önemli bir basın açıklaması yaptı. Dev otomobil şirketi, Red Bull ile Formula 1'e giriş planlarının iptal edildiğini açıkladı.

Dünyanın en çok takip edilen motor sporlarının başında gelen Formula 1 ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Otomobil dünyasının önemli isimlerinden Porsche, Red Bull takımı ile ortak olup Formula 1 dünyasına girme planlarının iptal olduğunuduyurdu. İtalya Grand Prix’i öncesinde yapılan açıklamalarda, ortaklık planının neden bozulduğu da açıklandı.

Bir süre önce görevinden istifa ettiğini açıklayan eski Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Mayıs 2022’de yaptığı açıklamada Porsche ve Audi’nin 2026 yılı itibarıyla Formula 1’de yer alacağını doğrulamıştı. Bu açıklamadan hemen sonra ise Porsche ile Red Bull arasında görüşmeler olduğu iddia edilmişti. Porsche, bugün yaptığı açıklamada hem görüşmeleri doğruladı hem de planların gerçekleşmeyeceğiniaçıkladı.

Porsche yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, görüşmelerin birkaç aydır devam ettiği ancak herhangi bir sonuca varılamadığı ifade edildi. Öyle ki Porsche, Formula 1’e yalnızca motorla değil,takım olarak da girmek istemiş. Yani Porsche, Red Bull takımının yüzde 50’sinde var olmak istedi. Ancak Red Bull bunu kabul etmemiş. “Ortaklığın her zaman eşit bir temele dayanmasını istedik.” diyen Porsche, bunun başarılamadığınıaçıkladı.