İzmir, kurtuluşun 100’üncü yıldönümünü kutluyor

İzmir’in kurtuluşunu ve Milli Mücadele’nin kesin zaferini müjdeleyen 9 Eylül 1922 tarihinin 100’üncü yıldönümü muhteşem tören ve etkinliklerle kutlandı/ kutlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları, 26 Ağustos’ta, Afyon’dan İzmir’e “Zafer ve Anma Yürüyüşü” ile başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in yürüyüşün meşalesini yakmasıyla başladı.

Büyük Taarruz’un 100’üncü yıl dönümünde ulusun bağımsızlık simgesi olan Afyon Kocatepe’den yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi kafilesi adım adım İzmir’e ilerledi. Zafer Yolu kafilesi, 400 kilometrelik tarihi yürüyüşün sonunda 9 Eylül’de İzmir’e ulaşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 9 Eylül günü kentin 100. kurtuluş yıldönümünü uzun yıllar unutulmayacak bir etkinliklerle kutlayacak. Sabah Zafer Yürüyüşü ile başlayacak 9 Eylül etkinlikleri gün boyu devam edecek. Saat 09.00’da Basmane Karakolu önünden başlayacak Zafer Yürüyüşü, Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak.

Akşam Gündoğdu Meydanı’nda ise Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük görsel şov sahnelenecek. İzmir’in kurtuluşu 1300 metrekare dev ekranlarda, artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak ve 180 dansçı ile canlandırılacak. Muhteşem gece megastar Tarkan’ın Gündoğdu ve Cumhuriyet Meydanı arasında Kordonboyu’ndaki sahnede vereceği konserle devam edecek.

Kutlamalar Atatürk’ün İzmir’e geldiği 10 Eylül’de de devam edecek. 100’üncü yıla özel hazırlanan İzmir Türküleri albümünün tanıtım konserinde 9 ünlü sanatçı Kültürpark’ta sahne alacak.

Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerinde Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip edecek İzmirliler, 350 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını birlikte taşıyacak. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenler, saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp, ardından Hükümet Konağı’ndaki bayrak töreni ile devam edecek. Cumhuriyet Meydanı, saat 11.15’ten itibaren gösterilerin yer aldığı kutlamaları izlemek isteyen on binlerce İzmirliye kucak açacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, burada İzmirlilere hitap edecek. Programda Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Topluluğu gösterisi, Zeybek, Bendir Dansı, Kafkas ve İzmir Büyükşehir Bandosu da yer alacak. 

Airshow nefes kesecek

Saat 15.45’de Süvari Birlikleri’nin Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yapacağı yürüyüşten hemen sonra İzmir semaları, saat 16.15’den itibaren önce Genel Havacılık Uçakları ve İzmir Kulüpleri selamlama uçuşuna sahne olacak. Gökyüzü Hürkuş Gösteri Uçuşu, Solo Türk, Türk Yıldızları, Jandarma Çelik Kanatlar gösterisi, Polis Havacılık Üzüm Salkımı, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma ve selamlama ile Flyboard gösterisi ile şenlenecek. Ayrıca saat 19.00’da Deniz-Hava-Karada Zeybek- Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası 100. Yıl coşkusunu zirveye taşıyacak.

9 Eylül akşamı yıllarca unutulmayacak

İzmir’in 100. yıl kurtuluş coşkusu, 9 Eylül akşamında zirve yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde saat 20.00’de Alsancak Limanı’ndan başlayacak Fener Alayı yürüyüşü sırasında İzmirliler, ellerindeki Türk bayraklarıyla Kordon’u adeta “gelincik tarlasına” çevirecek.

Kurtuluş günü canlandırılacak

Saatler 20.30’u gösterdiğinde Türkiye’de bugüne dek sergilenmiş en büyük sahne şovlarından biri geri sayımı başlayacak. DJ Ersin’in alandakileri coşturacak performansının ardından Gündoğdu Meydanı’nda, 180 dansçının katılımıyla artırılmış gerçeklik destekli işgal ve kurtuluşun canlandırılacağı interaktif tiyatral şov sahnelenecek. Toplam 1300 metrekare led ekranın kullanılacağı şov, bu bakımdan Türkiye tarihinde yapılan en büyük prodüksiyon olacak. Bu etkinliğin ardından Tarkan da yine Kordonboyu’nda konser vererek müzikseverlere unutulmaz saatler yaşatacak.

10 Eylül’de de devam edecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kurtuluş günü kutlamalarına 9 Eylül sonrasında da devam edecek. Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün İzmir’e geliş günü olan 10 Eylül’de AirShow gösterilerine devam edecek. Gösteriler 15.30’da başlayıp 20.30’a kadar devam edecek. Saat 16.00’da ise Gündoğdu Meydanı’nda 100. Yıl Anı Taşı Başkan Tunç Soyer’in katılımıyla yerine konulacak.

11 Eylül Pazar günü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 9 Eylül Maratonu koşulacak, 07.00’da başlayacak maratonun ödül töreni ise saat 10.00’da yapılacak.

100.Yıl Anı Evi

Konak Belediyesi işbirliğiyle Kemeraltı’nda yer alan Yemişçizade Konağı’nda 9 Eylül’de 100. Yıl Anı Evi’nin açılışı yapılacak.

100.Yıl Taşı

Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Yılı anısına hazırlanan taşın simetrisine özel bir tasarımla 100. Yıl Taşı çalışmaları yapılıyor.

100.Yıl Belgeseli

Belgesel, İzmir’in kurtuluşuna kadar geçen bin 230 günlük sürede yaşanan acı, hüzün, baskı, eziyet ve esaret ile geçen kapkara günleri ve ardından gelen kurtuluş sevincini anlatacak.

100.Yıl Resepsiyonu

İzmir’in kurtuluşu anısına her yıl düzenlenen 9 Eylül resepsiyonu, İzmir Valiliği paydaşlığı ile 100. Yıl anısına 10 Eylül akşamı Tarihi Havagazı Gençlik Yerleşkesi’nde yapılacak.

*****

Kılıçdaroğlu ve Uysal katıldı

26 Ağustos’ta, Afyon’dan İzmir’e başlatılan “Zafer ve Anma Yürüyüşü”ne katılanlar 400 kilometrelik mesafeyi kat ederek İzmir’e ulaştı. Yürüyüşe katılanlar, Dereçine’den başlayan yürüyüşte Yeşilçiftlik, Kocatepe, Kütahya Dumlupınar, Banaz, Uşak, Ulubey, Eşme, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa güzergahını takip ederek 14 günün sonunda İzmir’e ulaştı.

Yürüyüşün ikinci gününde, Çakırözü-Kocatepe etabına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal da katıldı. 14 kilometrelik Çakırözü-Kocatepe etabında Türkiye’nin dört bir yanından yurttaşlarla sabaha karşı Kocatepe’ye varıldı.

Yürüyüşün üçüncü gününde, 15 kilometrelik Çiğiltepe, Kırka, Akçaşar parkurunu aşarak Afyon etabının son noktası Yıldırım Kemal köyüne ulaşıldı.