Chromas sahnede

Çok sesli koro Chromas, ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda etkinlikte sahne alıyor. Projenin kurucu sanat yönetmeni Başak Doğan, Türkiye’de çok sesli müziğin yaygınlaşması gerektiğine vurgu yapıyor.

Türkiye’nin ender çok sesli korolarından Chromas, kurulduğu 2015 yılından beri hem Türkiye’de hem de yurtdışında pek çok önemli etkinlikte sahne almaya devam ediyor. Ekibin kendine has bakış açısı ve müzik tarzı, onları müzikseverlerin zihninde önemli bir yere konumlandırıyor.

Kurucu sanat yönetmeni Başak Doğan, Chromas’ın Antik Yunanca’da “renkler” demek olduğunu, herkesin kendi rengiyle, olduğu gibi, kendi melodileri ve müziğiyle var olabileceği bir koro hayal ettiğini ve bu kelimenin onları çok iyi tanımladığını söyledi.  Birbirinden farklı deneyimlere sahip, kimi amatör kimi profesyonel ama hepsi çok yetenekli ve uyumlu, 50 kişilik bir ekip olduklarını söyleyen Doğan,”Bu çeşitlilik müziğimize ve repertuvarımıza da yansıyor” dedi.

“Çok şanslıyız ki dünyanın birçok yerinden seyircinin karşısına çıkabildik. 2019’da Avrupa turnesi ile Hollanda, Avusturya, Almanya’daki seyircimizle buluştuk. Daha öncesinde ise İspanya’da ve Fransa’da çeşitli festivallerde ve yarışmalarda Türkiye’yi temsil etme şansı bulduk”. diyen Doğan Fransa’da inanılmaz bir coşku ile karşılandıklarını ve dakikalarca ayakta alkışlandıklarını vurguladı. “Çok sesli müzik Türkiye’de çok yaygın bir tür değil, bu yüzden kendi ülkemizden melodileri yurtdışına götürdüğümüzde çok seviliyor ve takip ediliyor. Türkiye’nin ise dört bir tarafında şarkı söyledik. Bu güzel karşılamalardan anladığımız o ki, çok sesli müzik Türkiye’de daha fazla yapılmalı, yaygın bir tür haline gelmeli.” şeklinde konuştu.