Kanada’da dehşet!

Kanada’daki bıçaklamalarda 10 kişinin öldürülmesinden sonra “iki şüpheliden biri” ölü bulundu, “öteki” hâlâ kaçak; “Bu kasabadaki hiç kimse ‘o’ yakalanana kadar uyuyamamaya devam edecek!”

Kanada, tarihinin en büyük toplu katliamlarından birini yaşıyor ve zanlıların biri hâlâ bulunamadı. Yerli halkın yaşadığı Saskatchewan’da bir kasabada 10 kişiyi bıçaklayarak öldüren, 19 kişiyi yaralayan saldırganlarının birinin cansız bedenine ulaşılırken, diğer katilden halen iz yok…

Kanadalı polislerin geniş çaplı insan avının bir haftası biterken, ülke çapında “ırkçılık” yıllar sonra bu olaylar ile yeniden gündeme gelmiş oldu.

Geçen pazar günü James Smith Cree Nation (Saskatchewan merkezli Aborijin bant hükümeti) olağanüstü hal ilan etmişti. Sebebi ise, sorumlulularının yine aynı katiller olduğunu düşünülen 19 kişinin ağır yaralandığı bıçaklı saldırılar…

Şüphelilerden biri olan 31 yaşındaki Damien Sanderson, Pazartesi günü James Smith Cree Nation’da bir evin dışında ölü bulundu. Vücüdunda, polisin saldırı sonucu meydana geldiğini belirlediği “görünür yaralanmalar” vardı. Saskatchewan RCMP komutanı Rhonda Blackmore Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “kesin ölüm nedeninin Saskatchewan adli tıp ofisi tarafından belirleneceğini” söyledi.

Trudeau, “Saskatchewan’da meydana gelen saldırılar şok edici ve yürek parçalayıcı” dedi; “Bu tür şiddetin -ya da herhangi bir tür şiddetin- ülkemizde yeri yok. Tabii ki, durumu yakından takip ediyoruz ve herkesi yetkililerin tüm güncellemelerini takip etmeye çağırıyoruz. Önceliğimiz sizi ve sevdiklerinizi korumaktır. Bu yüzden lütfen dikkatli olun, bir şey görürseniz, herhangi bir bilginiz varsa, paylaşmak için 911’i arayın.”

Trudeau, dayanışma gösterisinde Saskatchewan’daki federal binalardaki tüm bayrakların, Barış Kulesi bayrağının da yarıya indirildiğini belirtti.

Saldırılar sonucu Saskatchewan sakinlerini gergin ve korkuyor.

Kurbanlardan birine yakın olan Weldon sakini Ruby Works, “Bu kasabadaki hiç kimse bir daha uyuyamayacak. Kapılarını açmaktan korkacaklar” dedi.

Kasabanın bir diğer sakini Bray gazetecilere, “Çok keder var. Bu sabah ve dün bütün gün ilimiz ve topluluklarımız çok endişeli.” dedi.

Chakastaypasin Band ve Peter Chapman Band dahil olmak üzere James Smith Cree Nation’ı oluşturan üç topluluğun seçilmiş liderleri, yerel bir olağanüstü hâl ilan etti ve iki acil durum operasyon merkezi açtı.

Şüphelilerle bir akrabalığı olmadığı anlaşılan Chakastaypasin Şefi Calvin Sanderson, herkesin trajik olaylardan etkilendiğini dile getirdi.

Sanderson, kurbanlar hakkında “Onlar bizim akrabalarımız, arkadaşlarımız, yoldaşlarımız” dedi. “Bu oldukça korkunç.”

Dünyanın “en kucaklayıcı” ve herkesin “en kötü Kanada’ya kaçarım” dediği ülkenin gündemi bu şekildeyken, endişelenenler “sadece” ne o kasaba sakinleri, ne de sırf Kanada’yla sınırlı kalıyor…