BBŞT 21 Eylül’de perdelerini açacak

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) 21 Eylül’de perdelerini açmaya hazırlanıyor. Yurt içinden ve yurt dışından aldığı ödüllerle adından sıkça söz ettiren BBŞT, yepyeni oyunlarla seyirci karşısına çıkacak.

Geçtiğimiz sezon seyircinin yoğun ilgi gösterdiği “Oyunun Oyunu” ile 21 Eylül’de ‘Sahne’ diyecek olan BBŞT, yeni sezonda oyununu seyirciyle buluşturmak için hazırlıklara başladı.  Oyunun Oyunu, 21 Eylül’den itibaren her Çarşamba, Cuma, Cumartesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener Sahnesi’nde saat 20.00’de oynanacak. 

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, tüm sanatseverleri BBŞT’nin oyunlarını izlemeye davet etti. 21 Eylül’de sahnelenecek Oyunun Oyunu’nu izlemeyi heyecanla beklediklerini söyleyen Başkan İduğ, “Sanatı, sanatçıyı ve belediyemizin köklü kurumlarından biri olan BBŞT’yi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Oyunun konusu

Oyun, bir tiyatro kumpanyasında yaşanan karmaşık ilişkileri, tiyatronun görünen yüzü ve sahne arkasında yaşananları eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Oyun,  yanlış anlaşılmalara dayalı müthiş matematiği ve süratiyle öne çıkıyor.

Seyirci tekrar izlemek istiyor

BBŞT Genel Sanat Yönetmeni Onur Erdoğan, “16 Mart 2022’de prömiyerini yaptığımız ‘Oyunun Oyunu ’nu yeni sezonda da seyircisiyle buluşturacağız.  İlk sahnelendiğinden bu yana seyircinin tekrar izlemek istediği Oyunun Oyunu’nu, yepyeni kadrosu, çılgın matematiği ve hızlı temposuyla tekrar seyircimizin beğenisine sunacağız” dedi.

Yönetmen Hakan Taner Yıldırım, Oyunun Oyunu’nun bu tarz komedilerin köşe taşı olduğunu belirterek, “Pandeminin, savaşların, ekonomik ve sosyal krizlerin içinde olduğumuz şu günlerde amacımız seyircimizi iki saatliğine de olsa bir aksiyon ve eğlence tufanının içine sokmak” diye konuştu.

Oyunun Oyunu Künye: 

Yazan: Michael Frayn 

Yöneten: Hakan Taner Yıldırım 

Sahne Tasarımı: İlker Şahin 

Dekor Uygulama: İhsan Yakupoğlu 

Kostüm Uygulama: Şükran Vilken 

Müzik: Sedat Utku Gücoğlu – Gökay Kaçanoğlu 

Işık Tasarımı: Engin Doğan – Ercan Gülmez  

Teknik: Hüseyin Işık

Oyuncular:  

Dotty Otley: Jülide Kara 

Lloyd Dallas: Hürkan Ünal 

Garry Lejeune: Burak Budak 

Brooke Ashton: Ege Kesmeci  

Frederick Fellowes: Hakan Onat 

Belinda Blair: Tilbe Taşlı 

Selsdon Mowbray: Murat Niyazi Emre 

Tim Allgood: Hakan Taner Yıldırım 

Poppy Norton-Taylor:  Göksu Oluklu 

Sahne Amiri: Azat Serhat Koca – Fatih Ay 

Genel Sanat Yönetmeni: Onur Erdoğan

Yeni tiyatrocular Bornova’dan yetişiyor

30 yıldır gerçekleştirdiği kurslar ile tiyatro dünyasına yeni yetenekler kazandıran, İzmir ve Türkiye’de tiyatro alanında önemli bir yere sahip Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu kış sezonu kursları için çalışmalarına devam ediyor.  Yeni eğitim – öğretim dönemine hazırlık yapan  BBŞT, 2022 – 2023 sezonu Çocuk ve Gençlik grubu kurs kayıtlarını Eylül ayında bbst.bornova.bel.tr üzerinden açacak. Kurs kayıtlarının tarihleri Bornova Belediyesi ve Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu sosyal medya hesaplarından duyurulacak. 

BBŞT Çocuk ve Gençlik Kurs kayıtlarını Eylül ayında ve Yetişkin Tiyatro Kursu, Sahne Arkası ve Dramatik Yazarlık kurs kayıtlarını ise Ekim ayında açacak olan BBŞT’nin bu sezon yıllık ücreti tek öğrenci için 200 TL olarak belirlendi.

Ekim ayında başlayacak olan tiyatro kursları Haziran ayında son bulacak. 8 ay sürecek olan kurslarda öğrencilere BBŞT ana kadro eğitmenleri tarafından oyunculuk, ses ve beden eğitimleri verilecek. Kursiyerler aldıkları eğitimin yanı sıra dönem boyunca çalıştıkları oyunlar ile “Kursiyer Oyunları Festivali”nde seyirci karşısına çıkarak oyunlarını sergileme fırsatı da buluyor. 

Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek kurslara  5. sınıftan itibaren her yaştan kursiyer katılabilecek.