KOSBİ’de 2. Etap altyapı yatırımları başlıyor

Türkiye’nin en gözde organize sanayi bölgeleri arasında yer alan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) yeni yatırımlarla büyümesini sürdürüyor.

Son yıllarda İzmir İstanbul Otoyolu üzerinde yer alması, Lojistik Köy ve Yiğitler Barajı’nın kısa sürede devreye girecek olması ile yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği bölgede 2. Etap alt yapı çalışmaları kısa süre içinde başlayacak.

Dünya Bankası’ndan alınan 20 milyon dolarlık kredi ile kısa sürede tamamlanması planlanan 2. Etap altyapı yatırımlarının ardından bölgede yeni fabrikalar kurulurken, binlerce kişiye daha istihdam sağlanacak.  

KOSBİ Müteşebbis Heyet Toplantısı İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger Başkanlığı’nda yapıldı. 6 aylık çalışma raporunun değerlendirildiği toplantıda, 2. Etap alt yapı yatırımlarına da başlanması kararı verildi. KOSBİ’de yenilenen Müteşebbis Heyet Üyeleri arasında yeni Yönetim Kurulu’nun da belirlendiği toplantıda Kamil Porsuk Başkanlığı’ndaki Yönetim Kurulu’nda Erol Diren, Hüseyin Eren, Rıdvan Karakayalı ve Mehmet Güran yer aldı.

20 milyon dolarlık yatırım

KOSBİ Müteşebbis Heyet Toplantısı’nın çok verimli geçtiğini, Müteşebbis Heyet Başkanımız Valimiz Yavuz Selim Köşger’in de katkı ve destekleri ile yeni altyapı yatırımları ile bölgenin büyümesi kararını aldıklarını dile getiren KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, 2. Etap alt yapı yatırımlarına başlayarak kısa sürede tamamlamayı planladıklarını söyledi. Dünya Bankası’ndan aldıkları kredi ile 2. Etap altyapı yatırımlarını yapacaklarını belirten Porsuk, “KOSBİ son dönemde lojistik avantajlarının daha da artması ile sanayicilerin gözdesi haline geldi. İzmir İstanbul Otoyolu, Lojistik Köy ve Yiğitler Barajı yatırımları sanayicinin bölgeye ilgisini daha da artırdı. Biz de sanayicimizin alt yapısını hazırlamak için yatırımlarımıza başladık. Toplamda 20 milyon dolarlık bir yatırımla sanayicinin istediği nitelikte bir altyapı hizmetini oluşturacağız” dedi.

İtfaiye Merkezi KOSBİ Arkeopark da geliyor

Altyapı yatırımları birlikte bölgenin ihtiyacı olan üst yapı yatırımlarını da planladıklarının altını çizen Porsuk, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yaptıkları İtfaiye merkezinin de yıl sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını kaydetti. Ayrıca Arkeopark projesi içinde son aşamaya geldiklerini anlatan Porsuk, “Kemalpaşa tarihi ve doğal güzellikleri ile de öne çıkan bir ilçe. Bizde bu ilçede yer alan bir kurum olarak bu değerlere her zaman sahip çıkıyoruz. Bölgemizde bulunan Ulucak Höyüğü’nde yapılan kazılarda İnsanlık tarihi açısından önemli sonuçlar ortaya çıkıyor. Ayrıca Mozaiklerin yer aldığı başka bir alanda da Arkeopark kurarak, bu bölgeyi turizmde önemli bir destinasyon haline getirmeyi planlıyoruz. Yine kurduğumuz meslek lisesi ile de sanayicimize aranan elemanlar yetiştiriyoruz. Katkı sağladığımız NİFART projesi ile de bölgenin sanat yönünden değerini artırmak istiyoruz. Altyapı projeleri ile birlikte bu alanlarda da yeni projelerle yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.