Cumhuriyet Savcılığı olayın üzerine gitmeli

Türkiye’nin öteden beri mücadele ettiği en önemli konulardan biri yolsuzluklar ve rüşvet olaylarıdır. Anlaşılıyor ki üstelik Beştepe’de Cumhurbaşkanının yakınında görev yapan insanların dahi adı karışan rüşvet iddiaları var. Ceza mahkemesi kanununa göre bir suç işlendiğini herhangi bir şekilde öğrenen cumhuriyet savcısı gerekli soruşturmayı başlatır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayın üzerine gitmelidir.  Soruşturmanın sonuçlarına göre rüşvet alanın da verenin de yargı önüne çıkarılması gerekir.

Bu sadece insanlar arasında konuşulup kalan bir konu değil. Basına yansıyan, televizyon kanallarından belirtilen iddialardır. Dolayısıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığı olayın üzerine gitmelidir.

Cumhuriyet savcısının görevi kanunla belirlenmiştir. Başka bir makamdan harekete geçmesi için talimat beklemesi gerekmiyor.

Cumhurbaşkanının çok yakınlarında bulunan insanlarının adlarının karıştığı bir yolsuzluk iddiası, rüşvet iddiası siyasi bakımdan da iktidara zarar verecek bir şey. Çok açık. Bu nedenle bunun örtbas edilmesi mümkün değil ama bunun sonuçları yansımaları siyasi bakımdan etkileri elbette onların konumunu da sarsabilir. Ama bu bir iddia. Suç var mı, yok mu? Mutlaka rüşvet alınmıştır, yolsuzluk yapılmıştır, diyecek durumda değiliz. Ama ortada böyle bir iddia var. Cumhuriyet Savcısının görevi ceza muhakemesi kanununda açıkça belirtilmiştir. Bir suç işlendiğini herhangi bir şekilde öğrendiği zaman soruşturma açabilir. Suç duyurusu olması da gerekmiyor. Soruşturma sonucunda varacağı sonuç önemli. Gerçekten rüşvet verildiği kanaatine varırsa o zaman dava açması gerekiyor ve soruşturma kovuşturmaya dönüşür. Bu, önemli bir iddia; soruşturma da bu suç işlenmiştir anlamına gelmez.

Bu hafifsenecek bir iddia değil. Bugünkü iktidarın da siyasi itibarını sarsabilecek, etkileyebilecek bir iddiadır.