EBSO ve İZTO’da seçim hareketleri

Geçen haftaki yazımda Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) yaklaşan seçimlere ilişkin gelişmeler hakkındaki görüş ve izlenimlerimi aktarmıştım. Yankı uyandıran bir yazı oldu.

Bu hafta ise İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) dört buçuk yıla yakın süredir yönetim kurulu başkanlığını yürüten Mahmut Özgener’in geride bıraktığı dönemi değerlendirdiği basın toplantısında anlattıkları ve başkanlığı bir kez daha aday olduğunu açıklamasıyla hareketlilik arttı. Toplantıda eşi hanımefendinin ve iki oğlunun da bulunması ise Avrupai bir aile fotoğrafının ortaya çıkmasına vesile oldu. Bu da azminin, arzusunun ve enerjisinin ne kadar yüksek bir seviyede olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Hayırlı olsun demesi de bizden olsun.

İlginç olan nokta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun hem Sayın Özgener’in İZTO’daki adaylığını, hem de Sayın Yorgancılar’ın EBSO’daki adaylığını destekliyor olmasıdır.

Sayın Hisarcıklıoğlu, Sayın Yorgancılar’ı desteklediğini açıklarken de herhalde Sayın Cumhurbaşkanının müsaadesini almış olmalıdır. Zira Ender Bey’in AKP tandansında olduğu şüphelidir.

Ancak EBSO üyeleri genellikle ağır baskıyı ve riski sevmeyen, derin meslek sevgisi olan kişilerdir.

Bir diğer durum ise, uzun süreden beri ilk defa, adı geçen iki başkanın İzmir’de sergilediği uyumlu çalışma atmosferidir.

Durum öyle gösteriyor ki ilerleyen zaman içinde kentte hissedilen sakin hava, her iki odada da farklı adayların seçim mücadelesine girmesiyle ateşlenecektir.

Örneğin EBSO’da Ender Yorgancılar’ın karşısına çıkan rakip aday, ESİAD Başkanı Mustafa Karabağlı oldu. Karabağlı, genç jenerasyonun temsilcisi olarak EBSO Başkanlığına talip oldu. Genel olarak muhalif seçmenlerin temayüllerini kazanmak amacındalar. Çok hareketli bir mücadele ve seçime hazırlanıyorlar.

İZTO’da ise Özgener’in karşısına kimin rakip olarak çıkacağı, ya da ikinci bir adayın çıkıp çıkmayacağı ise şu an meçhul. Bununla birlikte önceki Başkan Ekrem Demirtaş’ın destekleyeceği ikinci bir aday, işi epey zora sokabilir. Meclis Başkanı Selami Özpoyraz’ın yeniden adaylığı kesindir.

İZTO’daki seçim sürecinin, EBSO’ya nazaran ileriki günlerde iktidar ve muhalefet partilerinin mücadele arenasına dönüşmesi kaçınılmaz görünüyor.

Her iki başkan da geçmiş dönemde yaptıklarının hasılasını çıkararak etkin bir kampanya hazırlığı içinde yoğun çalışmaktadırlar.

İzmir’in sanayi ve ticaret insanları, odalarına sahip çıkmak için sonsuz bir gizlilik içinde her akşam muhtelif lokallerde yemekli toplantılar düzenleyerek çalışmaktadırlar. Seçimler kimse için çantada keklik değildir. İki odanın seçimi de adeta ‘yaşam savaşı’ şeklinde geçecektir.

Eylül ayı içinde listeler belirginleşince işin gidişatı daha iyi anlaşılacaktır.

Tahminim, her iki mevcut başkanın yeni listeleri, eskisinden hayli farklı olacaktır. Bu değişimin etkisi, sonuca doğrudan etki edecek bir faktör olacaktır.

Heyecanla takip ettiğimiz ve edeceğimiz bu sürecin hayırlı sonuçlara vesile olması, temennimizdir.