Bilmiyorsanız, öğrenin…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Ağustos tarihinde Kocaeli’nde ‘Teknoloji ve sanayinin merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Bırak tüfeği sayın Varank, ne tüfeği? Bu ülke toplu iğne üretemiyordu, toplu iğne ve şimdi hamd olsun buralara geldik” dedi. Peki Türkiye Ak Parti’den önce tüfek üretmiyor muydu?

1-Ülkemizde savunma sanayinin gelişmesi için Kırıkkale’de entegre bir silah sanayinin kurulması hususu, ilk kez İzmir İktisat Kongresi’nde ele alınmıştır. Bu görüş ve kararlar doğrultusunda başlatılan çalışmalar sonucu 1924’te Ankara’da Hafif Silah ve Top Tamir Atölyeleri, Fişek ve Marangoz Fabrikaları, 1928’de Kırıkkale’de Pirinç Fabrikası, 1928’de Kırıkkale’de Elektrik Makinaları Fabrikası, 1929’da Kırıkkale’de Mühimmat Fabrikası, 1931’de Ankara’da Kayaş Kapsül Fabrikası, 1931’de Kırıkkale’de Çelik Fabrikası,1935’te Ankara’da Mamak Gaz Maske Fabrikası, 1936’da Kırıkkale’de Barut, Tüfek ve Top Fabrikaları kurulmuştur. Bu fabrikalar bugünkü MKE Kurumu’nun temelini oluşturmuştur. (Söz konusu fabrikalar 1950 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) adında yeniden yapılandırılıyor.)

2-Ülkemizde askeri amaçlı tüfek üretimine 1936 yılında Kırıkkale’de başlandı. O tarihten bu yana 85 yıldır ordumuzun tüfek ihtiyacının tamamına yakını yurtiçi kaynaklardan karşılandı. Kırıkkale Silah Fabrikasında 70’li yılların başından itibaren Alman Heckler & Koch firmasının lisansı ile otomatik, yarı otomatik ve tam otomatik atış seçeneklerine sahip 7.62 mm’lik piyade tüfeğinden her yıl 30-40 bin adet üretilmekteydi.   

3-1930’larda Türk Savunma Sanayinin kurucularından görüşen Nuri Killigil fabrikasında, top, havan, uçaksavar mermisi, tapa, uçak bombalarını üretiyordu. Nuri Killigil’in ürettiği ürettiği 9 mm’lik yarı otomatik tabanca ise o yıllarda dünyanın en iyi silahları arasına girdi.

4-Açık kaynaklarda yer alan bilgilere göre AKP iktidarı tarafından Milli tüfek olarak 3 Temmuz 2011’de üretime başlandığı açıklanan Mehmetçik 1’in Alman Heckler & Koch firmasının üretimi olan HK-416’ya bire bir ölçüsünde benzediği iddiası ise, lisans sahibi olan Alman Heckler & Koch firması konuya müdahil oldu ve milli tüfek üretimi durduruldu. İddia odur ki Alman Heckler & Koch firması ile lisans bedeli konusunda anlaşma sağlandıktan sonra durdurulan milli tüfek üretimi 1,5 yıl sonra yeniden başlatıldı. AKP iktidarının iddialı milli tüfek projesinin ne kadar milli olduğu tartışma konusudur.

5- Kırıkkale’de 1931 tarihinde kurulan çelik fabrikası elektrikli ark ocağı teknolojisi ile Japonya’dan bile önce söz konusu teknoloji ile Asya’da ilk çelik üreten tesistir. Uzun yıllar boyunca başta savunma sanayi olmak üzere ülkenin vasıflı kömür ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladı.

 6- 80’li yılların başında kurulan MKE AŞ. Çankırı Silah Fabrikasında, ülkemiz silahlı kuvvetlerinin orta kalibrede ihtiyaç duyduğu 12.7 mm QCB Makinalı Tüfek , 25 mm top, 35 mm silah komplesi ve geri tepme grubu, 40 mm uzun tamburalı bombaatar, 40 mm otomatik bombaatar, 10 mm Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs gibi silahlı sistemler üretmektedir. Ürün yelpazesinde bulunan silah sistemleriyle, ülkenin söz konusu silahlarda yurtdışına bağımlı olmasının önüne geçilmiştir.

7- 1936’da Kırıkkale’de kurulan top Fabrikasında ise silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu 15S mm obüsler ve diğer ağır silahlar üretilmektedir. MKEK kurumunda piyade tüfeğinin yanı sıra silahlı kuvvetlerin ihtiyacı olan top, havan, uçaksavar gibi ağır silahları ve bu silahlarda kullanılan her türlü mühimmat üretilmekte başta Almanya olmak üzere birçok ülkeye ağır silahlarla ilgili mühimmat ihracatı yapıyordu. MKE Kurumu silahlı kuvvetlerin silah ve mühimmat ihtiyacının büyük bir bölümünü yurt içi üretimle karşılamaktaydı.

8- 2000 yılların başına kadar MKEK 20 fabrikası 20.000 çalışanı ile ülkemizin en büyük sanayi kurumlarından biri idi. 20 yıllık AKP iktidarı döneminde bir kısım fabrikaları ve tesisleri satıldı, kapatıldı, bir kısım tesisleri ise zamanında gerekli yenileme yatırımları yapılmadığı için atıl bir durumdadır. Günümüzde çalışan sayısı 2.777, fabrika sayısı 12’ye inmiştir. (2021 yılı MKEK faaliyet raporu) 1993 yılında İS0 500 Büyük sanayi kuruluşu listesinde MKEK ilk onda yer alıyordu. 2021 yılına gelindiğinde İSO 300 Büyük sanayi kuruluşu listesinde MKEK 111 sıra gerileyerek 121. sırada yer aldı.

9- Tuzla’da silahlı kuvvetlere askeri araç ve Jeep’lerin üretildiği fabrika, 1954 yılında, “Türk Willys Overland adıyla kurulmuştu. Türkiye’nin ilk otomotiv fabrikası sayılan bu yerde, ABD’ den getirilen parçalar yerli parçalarla montajlanarak sivil ve askerî amaçlı Jeep, kamyonet üretiliyordu. Fabrika daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’ne devredildi. 1988-2006 yılları arasında, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1013. Ordu Donatım Ana Tamir (Tuzla Askeri Jeep) Fabrikası’nda “Tuzla 1013” markasıyla 13 binin üzerinde yerli askeri Jeep tasarlanmış ve seri olarak üretilmiştir. Projesinin yönetimi, tasarımı ve imalatı tamamen ülkemize aittir. Jeep ve askeri araç üretimi 2006 yılında AKP iktidarı tarafından sonlandırılıyor ve artık ordunun ihtiyaç duyduğu Jeep ve benzeri araçları ithal ediyoruz.

10- Askeri tersanelerimizde cumhuriyet döneminde 200’ün üstünde askeri ve sivil gemi üretildi. 90’lı yılların başında milli gemi projesi başlatıldı. Pendik askeri tersanesinde en büyüğü 14.000 HP olmak üzere muhtelif güçte % 60’a varan yerlilik oranı ile (2000 yılına kadar) 99 adet dizel motor imal edilmiştir. Bu motorlar konuldukları gemilerde yardımcı dizel ve ana makine olarak halen arızasız bir şekilde başarıyla o günden bugüne çalışmaktadırlar. Büyük gayretler ve maliyetlerle kurulan gemi motor üretim tesisi kapatılmıştır. Günümüzde ülkemizde gemi motoru üretilmemekte ihtiyaç ithalatla karşılanmaktadır.

11- Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak 1984 yılında TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ș. (TAI) kurulmuştur. Söz konusu tesislerde AKP iktidarından önce 300’e yakın F 16 savaş uçağı, helikopter, karakol ve nakliye uçakları olmak üzere silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu çok sayıda hava aracı üretildi. Yine 1985 yılında uçak motorları ve parçalarını üretmek için TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), kuruldu. (1930’lu yıllarda, uçak imal edip, ihraç etmiştik.)

12- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının milli imkânlarla karşılanması için 1975 yılında ASELSAN; Türk Silahlı Kuvvetlerinin roket ve füze ihtiyaçlarının karşılanması için 1988 yılında ROKETSAN; ordumuzun ileri teknolojiye dayalı yazılım yoğun projeleri için 1982 yılında HAVELSAN kurulmuştur. Ordumuzun silah ve mühimmat ihtiyacını karşılayan savunma sanayi ile ilgili tesislerin tamamına yakını AKP iktidarından önce kurulmuştur. Son olarak Toplu iğne dâhil birçok alanda üretim yapan Atlı Zincir İğne ve Makina San. A.Ş ise 1951 yılından günümüze kadar faaliyettedir.

  • Nedir bu boş gurur? Geçmişi inkâr hastalığı? Siz geçmişin bütün birikimini satıp savdınız, yok ettiniz. Vicdanınız hiç sızlamıyor mu?