Süt Akademisi İzmir Modülü başlıyor

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği’nin (SETBİR) destekçileri arasında olduğu ‘Süt Akademisi’ İzmir Modülü 1 Eylül’de başlıyor.

Şubat 2022 tarihinde ilk eğitimlerini veren, bugüne kadar dört farklı eğitim modülünün tamamlandığı Süt Akademisi’nin beşinci modül eğitimleri 1-3 Eylül 2022 tarihleri arasında İzmir Karaca Otel’de gerçekleştirilecek. Üç gün sürecek program boyunca süt kabul ilkeleri, proses teknolojisi, kalite ve temizlik, sanitasyon pratikleri, AR-GE’ye dayalı ürün geliştirme yol haritaları gibi mesleki uzmanlığa yönelik konular, akademisyenler ve sektör uzmanlarınca değerlendirilecek. Süt Akademisi’nin eğitim içerikleri süt endüstrisinin temel beklentileri ile süt bilimi ve teknolojisindeki yeni gelişmeler dikkate alınarak hazırlandı.

Eğitimlerimiz farklı içeriklerle devam edecek

Süt Akademisi yeni dönem çalışmaları ile ilgili olarak SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı İsa Coşkun, “Süt Akademisi amacı, teorik ve deneysel bilgi birikimini saha deneyimine sahip gıda profesyonellerinin pratik bilgi birikimleri ile harmanlamak ve oluşan yeni bilgi ve tecrübeyi süt endüstrisinin hizmetine sunmaktır. Akademideki eğitim içeriklerimiz de aynı yöntem ile hazırlandı” dedi. Süt Akademisi’nin eğitimlerine farklı içeriklerle devam edeceklerini belirten Coşkun, “Bugüne kadar dört modülü tamamladık. İzmir modülünde süt ürünlerinde kalite, hijyenik üretim, açık ve kapalı süt işleme konuları gibi alanımızı ilgilendiren kritik konular sektör uzmanlarınca değerlendirilecek. Sektörümüz ve paydaşlarımıza faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Sektör 360 derece masaya yatırılacak

Basın katılımına açık gerçekleştirilecek SETBİR Süt Akademisi İzmir Modülünün birinci günü 09.00’da açış konuşmaları ile başlayacak. Ardından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Özer “Süt Ürünlerinde Kaliteye Etki Edebilecek Hammadde Ve Proses Kaynaklı Riskler”, “Hijyenik Üretimlerde Zonlama İlkeleri”, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nural Karagözlü, “Hava ve Üründe Küf Kontrolü”, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Şenel Özkan, “Analiz Validasyonu ve Ölçüm Belirsizliği Saptama” sunumu ve Bioeasy Biotechnology şirketinin sunumu gerçekleştirilecek. Modülün ikinci ve üçüncü gün programları kapsamında Nestlé Kalite Uzmanı Sonay Merve Gülay, “Duyusal Değerlendirme İlkeleri”, Karma Grup İş Geliştirme Direktörü Zühal Başaran, “CIP uygulamaları” ile “Bakteriyofaj ve Mücadele Yöntemleri”, Ezgi Dedebaş Uğur, “IFS ve Belgeli Kuruluşlara Sunduğu Teknik Bilgiler” sunumlarını yapacaklar. İkinci ve üçüncü gün sonunda sırasıyla Belçikalı biyoteknoloji şirketi Unisensor ve Tekafos şirketi “Süt ve Süt Ürünleri İçin Hızlı Analiz Yöntemlerinde Yeni Teknikler” sunumları gerçekleştirilecek.