Arka Kapı

Dünya çapında bilinen birçok marka Rusya’nın Ukrayna işgalini protesto etmek için iş anlaşmalarını sonlandırarak Rusya’daki operasyonlarını sonlandırdılar. Ülkeden çekilen markalar derken Visa Karttan, Gucci’ye FedEx’den BP’ye kadar geniş bir yelpazeden bahsediyorum. 

Eski bir Rus Atasözünü hatırlayalım, “Ayı ile dans edersen dansın ne zaman biteceğine ayı karar verir.”

Yaptırımlarımıza dayanamaz ve geri çekilir baskılarına boyun eğmeden aba altından “Winter is coming!” (Kış geliyor) mesajlarını veren Putin “umarım kışın gaz bulamayınca fazla üzülmezsiniz!” diyecek kadar da kibirli.

Diğer bir yandan Putin geri çekilen markaların yerine yerli malı, yurdun malı herkes bunu kullanmalı diyerek “yerli ve milli” markalaşmaya gitti. Sosyal medya dalgalanmaları ile başladı her şey!

Bu noktada belirtmek isterim ki Rusya’nın sosyal medya gücü ABD seçimlerine etki ederek sonuç belirleyici kadar etkili olmuş ve Başkan Obama dönemimin son günlerinde yetmişe yakın hacker ve alt kademe diplomatı sınır dışı etmişti.

Ne gördük sosyal medyada?

Ellerinde koca koca makaslarla İtalyan, Fransız ve daha birçok araba parasına olan çantaları koca koca makasla kesiyorlardı! Demek sen Rusya’dan çekiliyorsun! Bizim sana ihtiyacımız yok diyordu. İzlediğim birçok kısa videoda bu mesaj hemen hemen aynıydı! Birleşme ve kenetlenmeden birçok yeni marka doğdu! Kırmızı Gazlı, mavi gazlı içecekler, Mburger, StarKahve, MirCard gibi birçok gündelik hayat markaları yerlerini yerli malı markalar ile dolduruldu. 

Ülkesi aylardır savaşta, tüm ülkelerden yaptırım uygulaması var, buna rağmen ekonomisi iyi enflasyon seviyesi düşük, daha da enteresanı para birimleri değer kazandı.

Küçük üçgenler kurularak dar alanda kısa paslarla her türlü yaptırım ve engeli delen Putin’in arka kapılardan yürüttüğü çözümleri kapatmak için ABD Türk şirketlerini, yaptırım uygulanan Rus kurumları ve iş insanları ile çalışmamaları yönünde uyardı.

WSJ’deki habere göre ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo 222 Ağustos’ta Türkiye’de Faaliyet gösteren Amerikan Şirketler Derneği’ne (AmCham Türkiye) bir mektup gönderdi.

Özetle düşmanımın dostu düşmanımdır yazan mektupta şu ifadeler yer alıyor.

Türk bankalarının, Amerikan bankalarıyla bağlarını sürdürürken muhabir banka ilişkisi kuramayacaklarını de belirtti. Kibarca eğer oyunu bozarsanız bozuşuruz dedi.

Açık açık endişelerini dile getiren Adeyemo Haziran ayında bu endişelerini dile getirmiş ve karşılığında yaptırımların delinmeyeceği konusunda güvence almıştı. Gel gelelim 5 Ağustosta Erdoğan ve Putin Soçi’de bir araya gelerek ekonomik iş birliğini derinleştirme sözü vermişlerdi.

Toparlamak gerekirse…

Arka kapılardan dönen işler görünmüyor değil, kapılar kapatılmaya, Putin yalnızlaştırılmaya çalışılıyor. Gemisini kurtaran kaptan araya paravanlar koyarak kendi gemisini yürütmekle kalmıyor bu kadar kapalı kapının ardında bunca zamandır ekonomik ve sosyal hayatı olduğundan daha iyi hale getirebiliyor. Sam Amca bu oyunu görüyor ve hamlelerini ona göre yapıyor.

İki şeyi merak ediyorum,

  1. Filler tepişirken çimenler ezilir sözü kime aitti?
  2. Dansın biteceğine ayı ne zaman karar verecek?

Haftaya görüşmek üzere…