Uyuşturucu faciası

-Adalet Bakanlığı verilerine göre cezaevlerindeki 300 bin tutuklu ve hükümlünün 103 bini uyuşturucu satıcısı. Nüfusu bizimle eşit olan Almanya’da Cezaevindeki tüm suçlardan tutuklu ve hükümlülerin sayısı ise sadece 64 bindir.

-Cezaevindeki uyuşturucu satıcılarının yanı sıra, bir bu kadar uyuşturucu satıcısı ise ceza süresini tamamladıklarından dolayı dışarıdadır. Bir de adaletin radarına yakalanmayan adli kaydı olmayan uyuşturucu satıcıları var. Hepsini bir arada değerlendirdiğimizde ülkemizde uyuşturucu satış işine girmiş veya bir şekilde bulaşmış insan sayısı 350-400 bin kişidir.

-2022 yılı verilerine göre ülkemizdeki doktor sayısı 145 bin, demir çelik sektöründe doğrudan istihdam edilen çalışan sayısı 49 bin, Motorlu taşıtlar ana ve yan sanayinde istihdam edilen çalışan sayısı 180 bin. Bir başka ifade ile ülkemizde uyuşturucu satıcılarının sayısı doktor sayısının iki katını geçmiş durumda ve uyuşturucu ticareti ülkemizin en büyük iş kollarından biri haline gelmiş durumdadır.

-Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın son raporu, Türkiye ‘de uyuşturucu tehdidinin ulaştığı ürkütücü boyutu göstermektedir. Rapora göre, 2021 yılında hem uyuşturucu satmaktan yakalananların, hem de olayların sayısı büyük ölçüde artmıştır. Ülke genelinde 159 bin 268 olaya (2021 yılında ise yüzde 35,5 artışla) 215 bin 771 olaya müdahale edildi. Bu olaylarda bir önceki yıla göre yüzde 27,2 artışla, 294 bin 604 şüpheli yakalanmıştır. 2021’de yakalanan 294 bin 604 kişinin suç türlerine göre dağılımı ise 224 bin 292 şüpheli (Yüzde 76,1) kullanma amaçlı uyuşturucu madde satın almak, kabul etmek, bulundurmak; 64 bin 694 şüpheli (Yüzde 22) uyuşturucu madde imal ve ticareti ile suçlanmıştır.

-Türkiye Uyuşturucu Raporu 2022’ye göre; Türkiye’de 2021 yılında eroin yakalamalarında yeni bir rekor kırıldı. 22 ton 202 kilo eroin ele geçirildi. Yani bir yıl öncesine göre yakalanan eroin miktarı yüzde 61.1 yakalanan kokain miktarı ise yüzde 44.9 oranında arttı. Yakalanan kokain miktarındaki artış Türkiye’nin eroinin yanı sıra bir “kokain rotasına da dönüştürüldüğünü ortaya koyuyor.

-Asıl büyük tehlike Metamfetamin türü bağımlılık yapma potansiyeli çok yüksek olan sentetik uyuşturuculardır. Kimyasallar karıştırılarak küçük laboratuarlarda üretilebiliyor ve çok ucuz olduğu için metamfetamin sokaklarda çok hızlı yayılıyor Türkiye Uyuşturucu Raporuna göre 2019’da 1 ton 42 kilo metamfetamin yakalanırken,2020’de bu miktar 4 katına çıkarak 4 ton 162 kiloya, 2021’de ise yakalanan metamfetamin miktarı yüzde 32.8 artarak 5 ton 528 kiloya çıktı. 80 binden fazla kişi metamfetamin nedeniyle gözaltına alındı. 81 ilin tamamında bu uyuşturucu ele geçirildi.

-Iran sınırına yakın bölgeler ve İstanbul’da büyük yakalamalara imza atıldı. Şüpheliler arasında çok sayıda İranlı var, Özellikle İranlı şebekelerin Türkiye’yi pazara çevirdiği anlaşılıyor. Son iki yıldır İran Plakalı TIR’ların yakıt bölümlerinde ya da gizli bölmelerinde büyük miktarda sıvı formda metamtetamin ele geçirildi.

-Türkiye’de 2021’de amfetamin ve metamfetamin üretiminde kullanılan kimyasalların yakalanmasında da rekor üstüne rekor kırıldı. İstanbul Havalimanı’nda ve İzmir Aliağa Limanı’nda Çin kaynaklı ve Avrupa hedefli tonlarca metamfetamin üretimi öncü kimyasalı yakalandı.

-Rapora göre; başta İstanbul olmak üzere bazı şehirlerde İran’dan getirilen sıvı metamfetaminin İranlı uyuşturucu kaçakçıları tarafından kurulan laboratuarlarda kristale çevrilip sokaklarımızda gençlerimize satıyor. Gelinen noktada Türkiye artık uyuşturucuda sadece transit bir ülke olmanın ötesinde büyük bir pazar durumuna gelmiştir.

-Türkiye’de son 10 yıl içinde uyuşturucudan yatan hasta sayısı yüzde 380 oranında artmıştır. Uyuşturucu tedavisi için hastaneye yatan hastaların yüzde 80’i 30 yaş altı gençlerden oluşmaktadır. Avrupa da yaşlara göre aşırı doz uyuşturucu sebebiyle 30 yaş altı ölümlerin oranı en yüksek olduğu ülke Türkiye’dir. Her yıl çok sayıda gencimiz aşırı doz uyuşturucudan hayatını kaybetmekte 100 binlerce gencimizde uyuşturucu alışkanlığı yüzünden hayatları kararmakta aileleri ise perişan olmaktadır.

-Uyuşturucu ile ilgili istatistikler bize ülkemizin çok büyük bir uyuşturucu sorunu olduğunu göstermektedir, Ancak AKP iktidarı bu sorunu önemsemiyor ve sorunun çözümü için yeterli mali ve insan kaynağını harekete geçirmiyor. Bunun en bariz örneğini Emniyet Genel Müdürlüğünün 2022 yılı ilk 4 aylık bütçe harcamalarından görmek mümkündür.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarında yer alan bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı korumalarının bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı, bu yılın ocak ve nisan aylarını kapsayan dört aylık dönemde tam 155 milyon 438 bin TL harcadı. Buna karşılık bu yılın ilk dört ayında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı için 36 milyon 976 bin TL ve Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı için 43 milyon 500 bin TL’lik harcama yapıldı. Cumhurbaşkanının kişisel korunması için harcanan para milyonlarca gencimizi uyuşturucudan korumak için yapılan harcamanın tam 3,6 katı. Böyle bir harcamaya imza atan bir anlayış ülkemizde uyuşturucu ile ilgili etkin bir mücadele yürütebilir mi?