Bodrum bu büyük etkinliği bekliyor

Dünya markası Bodrum’un en önemli markalarından biri The Bodrum Cup olarak öne çıkıyor. Dünyanın sayılı yarışlarından biri olan ve bu yıl Ekim ayında 33’üncü kez düzenlenecek olan The Bodrum Cup, yeni döneminde 100 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor. Ve bu yıl ilk defa dünyaya açılmak için de önemli adımlar atılıyor.

Bu önemli etkinliğin fikir babası The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras ve Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal’a The Bodrum Cup’a dair bakın neler anlatıyor:

Önce Süleyman Uysal konuşuyor ve şunları söylüyor:

“Bu yarışlar 33 yıl önce gulet turizminin gelişim potansiyelini gören Era Yelken Kulübü kurucusu ve The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras ve ekibi tarafından tamamen gönüllülüğü merkeze alan çabalarla ortaya çıkarıldı.”

Sonra da Erman Aras amaçlarını şu sözlerle paylaşıyor:

“Temel amacımız ülkemizde ahşap yat yapımcılığına dair farkındalığı artırmak, bu alanda sahip olduğumuz potansiyeli açığa çıkarmaktı. Bir başka deyişle yarış, bu kadim zanaatı gelecek nesillere aktarmak ve ülkemiz için faydalı çalışmalar yapmanın bir aracıydı. Yarışın getirdiği rekabetle gerçek yat deneyimine uygun tekneler üretmeyi başarabildik. Bu alanda yalnızca ustalar çalışıyordu. Teknelerin performansını artırmak ve yelkeni merkeze alan tasarımlar geliştirebilmek için ustaların yanlarına mühendisler geldi. Mühendislerin yanınaysa iç ve dış mekân tasarımcıları… Yat inşaatı usulleri değişmeye başladı. Bir yarışta rakibine geçilen yat, ertesi yıl onu geçmek için daha fazla geliştirme yaptı. Bu sayede American Hospital The Bodrum Cup aynı zamanda ahşap yat üretimi için adeta bir Ar-Ge laboratuvarı haline geldi.”

Evet, bu önemli etkinlik Ekim ayında yapılacak. Ekim ayı birçok Bodrumluya göre yılın The Bodrum Cup zamanı…

Yarışmak için lisanslı yelkenci olmak gerekiyor ancak yarışları herkes takip edebilir. Bunun için bir kabin kiralama sistemi kuruldu.

Etkinlik kapsamında bölgenin tarihsel ve doğal güzelliklerine sahip çıkmak önemli bir gelenek olarak öne çıkıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Bodrum’un nadide güzelliklerinden Kissebükü koyunda, yatlarla birlikte “dünyanın en büyük sevgi çemberi” oluşturuldu.

Ve Süleyman Uysal en büyük isteğini belirterek noktalıyor soruyla ilgili sözlerini:

“Hepimizin isteği, The Bodrum Cup’ı Bodrum’dan Türkiye’ye, oradan da dünyaya yayılan bir marka haline getirmek. Geçtiğimiz yıllarda hem yabancı katılımcı sayımız hem de organizasyona dış basının ilgisi daha fazlaydı. Dünyanın dört bir yanında marka elçilerimiz oluştu. Organizasyonun komodorluk görevini Arsenal Futbol Kulübü’nün eski eş başkanı ve Premier League’in kurucularından David Dein yürütüyor. Kendisi de Bodrum’a ilk kez yıllar önce bir Mavi Yolculuk gezisi için gelip buraya aşık olan ve The Bodrum Cup organizasyonuna gönüllü desteğini esirgemeyenlerden biri.”

Evet şimdi Bodrum Ekim ayının üçüncü haftasını bu büyük etkinlik için bekliyor. Herkesi de devam ediyor.

e-ticaret kadınların elinde yükselecek

Müthiş bir gelişme yaşanıyor e-ticaret sektöründe… E-ticaret yapan firma sayısı 485 bine ulaştı. Bu işletmelerin 26 bin 442’si kendi sitesinden, 472 bin 604’ü de pazaryerlerinden satış yapıyor. Yöne pazaryerleri adeta e-ticaretin nabzını tutuyor.

İşte bu sektörde kadınların önlenemeyen bir yükselişi söz konusu son dönemde. Geçtiğimiz dönemde yılın transferi olarak bankacılık sektöründe Hepsiburada’nın İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı atanan Esra Beyzadeoğlu gündeme gelmişti. Kadınların sektörde ilk üst düzey transferi olarak kayıtlara geçmişti.

Sonra Hepsiburada’nın başına da bir kadının geldiği bilgisi geldi. Hepsiburada’nın CEO’luk görevine Nilhan Onal atandı. Şirketin eski CEO’su Murat Emirdağ görevini 1 Ocak 2023’ten itibaren Nilhan Onal’a devredecek.

Bu arada bildiğiniz gibi hepsiburada’nın kurucusu da bir kadın… Aydın Doğan’ın kızlarından Hanzade Doğan hepsiburada’nın bugünlere gelmesini sağlamıştı.

En son olarak da Rusya’nın e-ticaret devi Ozon Türkiye pazarına girdi. İstanbul’da ofis açan Ozon’un başına ise Hazal Maraşlı getirildi. Hepsiburada’dan transfer olan Maraşlı, Türk mallarının Rusya’ya e-ihracat yoluyla satışına öncülük edecek. Türk satıcılar hiçbir işlem yapmadan Türkiye’de ürün satıyormuş gibi Rusya’ya ihracat yapabilecek.

Sektörün devlerinden Trendyol’un kurucusu da bir kadındı. Demet Mutlu özellikle giyim alanında e-ticarette boşluk olduğunu görmüş ve Trendyol’u kurmuştu. Trendyol daha sonra dünyanın en büyük perakendecisi Çinli dev Alibaba ile ortak olmuştu.

Kadınların e-ticaret alanındaki bu başarısı yeni kurulacak pazaryerlerini de üst yönetici için bu alanda arayış içine itti.

Bakalım önümüzdeki dönemde hangi pazaryerleri sektörde faaliyet gösterecek ve genel müdür olarak nasıl bir seçim yapacak. Hep birlikte izleyeceğiz.